Bor i ett litet hus byggt på 30-talet. Trekammarbrunn, toa, dusch, handfat och diskbänk, en av varje på samma plan (botten plan). Frågan är om det går att byta ut avluftningen som nu går igenom hela huset och ut på taket, till en vakumventil placerad i källaren? Misstänker att det är helt galet, men huset är som sagt litet och jag skulle vilja bli av med avluftningsröret eftersom det inte " får plats" vid ombyggnationen vi håller på med. Om jag förstått saken rätt är vakumventilen en anordning som släpper in luft i avloppet t.ex när man spolar i stället för att dra in luft genom vattenlåsen? Vad kan gå snett? :confused:
 
Använd INTE vakumventil , du får inte någon luftning till ditt avlopp som fungerar , vilket medför att du kommer att få lukt ute i trädgården o avloppet sakta dör
 
  • Gilla
MTech
  • Laddar…
Krilleman
Tänk på att du kan gå ner till 75mm avloppsör invändigt i uppvärmt utrymme på luftings-röret. För att sedan när du kommer upp till vinden/ut på taket återgå upp till 110mm rör.
 
Redigerat:
Det är också så att OM du skall ha en vacuumventil så skall den sitta på högsta punkten, inte i källaren.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.