Hoj!
Vi skall äntligen införskaffa oss en robotgräsklippare efter mycket fixande i trädgården för att möjliggöra för densamma. Det finns inte jättemycket erfarenheter om Automower 305 där ute så jag hoppas någon har skaffat den och kan hjälpa. Alternativt generella tankar och idéer om robotgräsklippare.
Tomten är ~460 kvadratmeter enligt eniro. Den har 2 stycken slänter där den brantaste är runt 40% och den mindre branta runt 25%. Det finns egentligen bara ett litet träd på tomten, inga öar eller liknande. Tomten är U-formad enligt bilden nedan och den smalaste delen av U:et är minst 2 meter bred. Det enda som gör trädgården något komplicerad är lutningen på nedre slänten, men bortsett från det känns den simpel utifrån min bild av vad en komplex tomt är?
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Tror ni en 305:a räcker? Den är specad till 600 kvadratmeter så den borde väl lösa uppgiften utan att behöva gå på max? Eller borde vi gå upp till en 310:a?
Med tanke på att vikt och drifttid är väldigt snarlika mellan 305 och 310 så känns det som en mjukvarubegränsning och då borde knappast hårdvaran pressas på den "mindre" modellen oavsett?
Tacksam för all input!
Allt gott!