Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö
...
Byggahus.se
Ekonomi & Juridik
Ekonomi
Bolån

Skuldkvoten ökar hos utsatta hushåll - men allt fler amorterar

Elina Blom Westergren
Publicerad 4 apr 20181 kommentar
Finansinspektionen presenterar läget på bolånemarknaden.
Henrik Braconier och Erik Thedéen.

Henrik Braconier och Erik Thedéen. Foto: Byggahus.se.

Finansinspektionen har idag summerat läget för svenska bolånetagare och slår i rapporten fast att skulderna stiger. Mellan 2000-2018 har de fyrdubblats och de växer med cirka 7 procent om året. 80 procent av skuldsättningen utgörs av bolån.

Samtidigt sjunker belåningsgraden.

- Vi ser att belåningsgraden sjunker sedan 2010 då vi införde bolånetaket. I genomsnitt ligger den på 67 procent. Men en fjärdedel lånar fortfarande mycket i förhållande till marknadsvärdet på bostaden. Och med tanke på att bostadspriserna fallit så har många dålig marginal i förhållande till vad de lånat, säger chefekonom Henrik Braconier.

Rapporten baseras på nya bolån tagna i slutet av förra året.

Belåningsgraden sjunker men skuldkvoterna ökar fortfarande.

- Då kan man fråga sig, varför stiger skulderna? Det finns ett antal olika faktorer, två av dem är stigande inkomst kombinerat med hushåll med högt förtroende för framtiden - helt enkelt högkonjunktur. Det driver på viljan att skuldsätta sig. Det finns även strukturella skäl till att de faktiskt ska gå upp. Dels på grund av nybyggnationen vi har, dels på grund av ombildningar, säger Erik Thedéen, generaldirektör för Finansinspektionen.

Det som oroar dem lite är att gruppen "hushåll med stor skuldsättning i förhållande till inkomst" fortfarande är stor. Den gruppen anses extra riskfylld för svensk ekonomi eftersom dessa hushåll drar ner kraftigt på konsumtionen under kristider.

- Givet att så många nya bolånetagare tar höga lån i förhållande till inkomst är det inte konstigt att allt fler av dem får väldigt höga skuldkvoter. Detta är något vi ser fortsätter att utvecklas åt fel håll. Det var mot bakgrund av detta som vi ville införa det skärpta amorteringskravet, säger Henrik Braconier.

Samtidigt har vi fått en sundare amorteringskultur.

- Hos de med belåningsgrad över 50 procent ser man en kraftig ökning av bolånetagare som amorterar. I genomsnitt amorterar man 600 kronor mer per månad än för två år sedan.

Rapporten visar också att de höga bostadspriserna har fallit ganska kraftigt den senaste tiden. Främst på bostadsrätter i storstadsområdena. Faktorer som kan ha påverkat detta är ökad nyproduktion, skärpt kredithantering, nya regleringar såsom amorteringskraven samt psykologiska faktorer. 

Vidare har man tittat på skulder i bostadsrättsföreningar och sett att genomsnittlig skuld för nya bolånetagare i nybyggnation är 12 000 kronor per kvadratmeter och 6 000 kronor för nya bolånetagare i befintligt bostadsrättsbestånd. Det inkluderar då både skuldkvot och bostadsrättsföreningsskuld.

 

Läs också

  • Finansinspektionen räknar med sjunkande huspriser
  • Färre tar stora bolån
Svara
Gilla

Kommentarer

1
Z
Det har verkligen gått inflation i ordet "utsatt". Jag kan köpa att föräldralösa barn i ett krigshärjat land är "utsatta" - däremot har jag svårare att se att v
· 4 apr
Visa alla kommentarer
Läs artiklar taggade med
Bolån

Tjänster

  • Svarta listan

    Svarta listan - Hitta bluffmakare i din kommun

  • 2,54

    procent. Så låg ränta fick den senaste bolåneprutaren

  • Hustillverkare

    Jämför hustillverkare

  • Elförbrukning

    Jämför elförbrukning

  • Bergvärmepumpar

    Jämför bergvärmepumpar

Populära forumämnen

  • Rimlig lön för elektriker?

    El
  • Badrumsrenoveringen har förstört vårt badrum

    Badrum
  • Hur är det ok att vvsmontör tömmer 300 l varmvattenberedare

    Vatten & Avlopp
  • Fått sen faktura ställd till dödsbo från skatteverket

    Juridik
  • Byta huvudsäkring till 25 alt 35 amp ... går det utan leverantör vet?

    El

Senaste från startsidan

  • Träden som är mest värdefulla  i din trädgård

    Träden som är mest värdefulla i din trädgård - 8 favoriter

  • Källare

    Quiz: Kan du lägga grund?

  • Man som skyfflar snö med en snöskyffel

    Tävling: Vinn en Ryobi snöskyffel + tillbehör!

  • Baseco Nalo 15 kvm friggebod och en Ecoflow Delta 2

    Projekt: Solceller och powerstation i friggeboden

  • Test julgransfot – julgransfot bäst i test

    Test: Bästa julgransfoten

Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.