Måla och tapetsera - tänk på det här

Artikel: Uppdaterad 27 oktober 2010 08:50 · postad i Renovera · taggad med Underarbete, Tapetklister, Tapet, Spackla, Skarva, Limma, Förarbete, Färg, Easy-up

När man ska måla eller tapetsera om hemma finns det flera saker som är viktiga att tänka på för att resultatet ska bli så bra som möjligt.

Måla och tapetsera - tänk på det här

Det viktigaste för ett bra resultat är att förarbetet är ordentligt utfört. Just underarbetet är nämligen det som man ofta gör fel på som privatperson, menar Kurt Emilsson på Emils måleri AB.

– Spacklingen är svårast och det är ofta där det brister. Man gör i regel för dåliga underbehandlingar och då är det svårt att få det snyggt.

annons

Lägg därför tid på att spackla igen hål, skarvar och ojämnheter ordentligt:

• Spackla en gång och låt det torka. Det kommer då att sjunka in något.
• Spackla igen och låt torka.
• Slipa sedan ned ojämnheter.

En målad yta är enklare att underhålla än en tapetserad, enligt Kurt Emilsson.

– En målad vägg lättare att hålla ren, den är bara att torka av. Nu har man av miljöskäl övergett vinyltapeterna som var lätta att hålla rena. Dagens papperstapeter suger åt sig, vilket gör att fläckar sätter sig.

Många tycker att tapetsering känns svårt, men det behöver det inte vara.

Tänk på att:

• Var noggrann med mönsterpassningen.
• Lägg på ordentligt med tapetklister, de ska bli blöta. 
• När du har lagt på klistret, låt tapeterna svälla innan du sätter upp dem.

– Tapeterna ska bli riktigt blöta innan man sätter upp dem. Ett fel många gör är att de är rädda att klistret ska torka och sätter upp tapeterna direkt, då bildas det bubblor som inte går att få bort sen, säger Kurt Emilsson.

Nu finns det också särskilda easy up-tapeter som är ännu enklare att sätta upp själv.

Annat som är viktigt att tänka på är att skydda golv, väggar och möbler ordentligt, både när man målar och tapetserar. Ett annat vanligt fel när man ska måla eller tapetsera om är att man bortser från taket.

I alla lägenheter finns ett damm, som särskilt ovanför element och fönster sätter sig i taket. När man byter ut tapeten eller målar om väggen så framträder det tydligare och taket ser ofta solkigt ut i jämförelse med den fräscha väggen.

– Måla om taket i samband med att du målar eller tapetserar om, det rekommenderar vi alltid. Det kostar ändå så pass lite. Man börjar med att spackla väggarna, sedan målar man taket och efter det målar eller tapetserar man väggarna, säger Kurt Emilsson.

När man väljer färg så är det fördelaktigt om färgen har en NCS-kod, för att du ska kunna få exakt samma nyans om du behöver bättringsmåla. När du väljer nyans så provmåla gärna med den först.

Tänk på det här när du ska måla och tapetsera:

– Var noggrann med spacklingen och gör det i omgångar.
– Slipa därefter.
– När du tapetserar, lägg tid på mönsterpassningen.
– Lägg på ordentligt med tapetklister, de ska bli blöta.
– När du har lagt på klistret, låt tapeterna svälla innan du sätter upp dem.
– Skydda golv, väggar och tak ordentligt.
– Måla om taket i samband med att du målar om eller tapetserar väggarna.
– Välj gärna en färg med NCS-kod så blir det lättare att hitta rätt nyans när du ska bättringsmåla.
– Provmåla gärna först innan du målar hela väggen.

Lycka till!

Visar 5 kommentarer

Håller på med spacklingen av gipsväggar
fick ett tips på att blanda i lite cement i gips-spacklet
detta gör spacklet mera geleartat och lättare att breda ut
används till första grovspacklig +remsor
-kan intyga att det fungerar utmärkt
-uppfattar att det krymper mindre
-gäller bara att inte lämna ränder
-bred spade gäller det att använda

Betraktar mig som självlärd och allmänt händig, har gjort all tapetsering i tidigare bostäder. Underarbetet är viktigt men fast man vet slarvar man i bland. I nybygget insåg jag att ett proffs gjorde spacklingen 10 ggr snabbare och 100 ggr bättre och är väldigt glad att jag överlät det åt målaren.

Kjell G

Hade nyligen en hantverkare som tapetserade 2 rum och kök.Kan inte påstå att han är ett proffs trots utbildning.När tapeterna väl var uppsatta upptäckte jag att underarbetet var dåligt gjort det är bulor på här och där,och det såg jag inte medesamma utan när starkare belysning skedde på väggarna och han har inte heller satt alla taperna kant i kant som det skulle vara,det glipar lite varstans.Det fattas klister utmed kanterna på en del ställen,allt detta upptäckte jag när jag kollade lite noggrannare och han täckte inte golven med papper så det blev massor med klister på golven och det tog mig flera timmar att få bort detta .Är man för petig??? Herregud, den mannen kan man ju inte rekommendera,en gävla slarver. Gunilla

Det finns något som heter "sandspackel" ( snabbspackel ) billigt och bra :-) . Gips-spackel är gammalmodigt

Gipsspackel (t.ex. Ardumur) är i många fall överlägset sandspackel. Det sjunker inte, det stelnar snabbt oberoende av tjocklek, det tål fukt och det möglar inte vid förvaring. Finns det minsta risk för fukt så använder jag gips.

Kommentarstext

  • Webbadresser och e-postadresser görs automatiskt till länkar.
  • Rader och stycken bryts automatiskt.
  • Tillåtna HTML-taggar: <a> <br> <p>

Plain text

  • Inga HTML-taggar tillåtna.
  • Rader och stycken bryts automatiskt.
  • Tillåtna HTML-taggar: <p> <br>
Type the characters you see in this picture. (verify using audio)
Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.