Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö
...
Byggahus.se
Ekonomi & Juridik
Ekonomi
Bolån

Vad gör lån med dig som människa?

Jonas Lindmark
Publicerad 12 jan 201295 kommentarer
Bolån är ofta nödvändigt för att få ett boende som man trivs med, men hur mycket är rimligt att låna? Svaret beror delvis på vad du värdesätter högst i livet, status eller frihet.
Vad gör lån med dig som människa?

De senaste 40 åren har inställningen till lån drastiskt ändrats i Sverige. Fram till och med 1960-talet var det för de flesta dyrt och svårt att få låna pengar.

Men först kom den höga inflationen på 70-talet, som tillsammans med politiskt kontrollerad utlåning med avdragsgill ränta gjorde det väldigt lönsamt att låna. Och de senaste 15 åren har vi upplevt en brant uppgång för bopriserna, som gjort att de storstadsbor som vågat ta störst bolån har tjänat mest.

Jonas Lindmark, Morningstar
Jonas Lindmark, Morningstar

Numera kan lånade pengar även användas för att investera och spekulera i prisökning hos till exempel aktier eller bostäder, så om du har tur kan lån göra dig rik och öka din framtida konsumtion.Detta har kanske gjort att många glömt att den grundläggande funktionen hos lån är att flytta konsumtion i tiden. Du som lånar pengar kan konsumera mer nu, men tvingas senare snåla. Fast om lånen används för en investering, till exempel att köpa sin bostad, så betyder räntorna att övrig konsumtion tvärtom behöver minska. Dessutom är räntan en kostnad som ger minskad konsumtion totalt sett.

Ändå blev Göran Persson, statsminister mellan 1996 och 2006, känd redan som finansminister för ordspråket ”Den som är satt i skuld är inte fri” (som är titeln på hans första bok 1997). Genom att köpa bostad och annat med lånade pengar blir vi hårdare bundna till arbete och får svårare att välja nya vägar i livet.

Förr var det vanligt att människor helt undvek skulder och hellre sparade ihop hela beloppet innan de köpte något. Delvis berodde det på att tillvaron var mer osäker förr, utan fasta anställningar och a-kassa, vilket gjorde att bankerna var mer försiktiga med att låna ut till privatpersoner. Dels var räntorna under stora delar av Sveriges historia högre, åtminstone realt, vilket gjorde det mer lönsamt att spara. Och dyrare att låna.

Men under 1970-talet fattades politiska beslut som fick drastisk effekt. Kombinationen av avdragsgilla låneräntor, hög inflation och politiskt reglerade bolåneräntor gjorde att stora bolån var det enklaste sättet att bli rik.

Tidigare var det normalt att amortera ned bostadslån så att man var skuldfri innan pensioneringen. Och det är förstås fortfarande en fördel, för som pensionär får man troligen lägre inkomst och svårt att betala bolån. Men stigande bostadspriser har gjort det omöjligt för normalinkomsttagare att amortera så mycket, istället har bankerna uppfunnit ”seniorlån” så att pensionärer tvärtom kan öka sin konsumtion.

Kvar finns problemet att bostäder inte bara stiger i värde – under långa perioder historiskt har de tvärt om fallit i värde, vilket gör att ägare med hög belåning kan tvingas bo kvar och bli ”livegna” hos banken. Valet av storlek och läge för bostaden avgörs dessutom ofta av status och vårt behov av framgång. Svaret på frågan hur stora bolån som är rimliga att ta beror därför delvis på vad du värdesätter högst i livet, status eller frihet.

Läs också

  • Amortera bolån nu mer lönsamt sparande
  • Nu ökar riskerna med bolån
Svara
Gilla

Kommentarer

95
L
Tack så mycket för denna rekommendation, jag tror att den kommer att vara mycket användbar för mig, liksom många andra
· 26 sep
G
Jag är nu 40 år. Jag var 25-30 och ensamstående när jag sparade ihop till min första bostad. Ingen speciellt bra lön, jag drog helt enkelt ner på alla kostnader
· 16 feb
G
Ålder? Har du familj? En annan sak om man har barn att placera i sin bostad när man är 20... Då uppstår situationer då man inte kan välja så ha viss förståelse
· 16 feb
Visa alla kommentarer
Läs artiklar taggade med
Bolån
Jonas Lindmark
Ekonomi

Tjänster

  • Svarta listan

    Svarta listan - Hitta bluffmakare i din kommun

  • 2,54

    procent. Så låg ränta fick den senaste bolåneprutaren

  • Hustillverkare

    Jämför hustillverkare

  • Elförbrukning

    Jämför elförbrukning

  • Bergvärmepumpar

    Jämför bergvärmepumpar

Mest läst

  • 20 centimeter mätfel kostade 127 400 kronor

    ARN: 20 centimeter mätfel kostade 127 400 kronor

  • De byggde A-frame-attefallare vid sjön – utan byggkunskaper

    De byggde A-frame-attefallshus utan byggkunskaper

  • Ett steg närmare lättnader i strandskyddet

    Ett steg närmare lättnader i strandskyddet

  • Huspriserna rusar i vissa kommuner - faller i andra

    Huspriserna rusar i vissa kommuner - faller i andra

  • Anmälda mäklare hängs ut i sociala medier

Populära forumämnen

  • Vad gäller juridiskt när skogsägare spärrar en sedan länge använd stig

    Juridik
  • Grannfastigheten ska bomma igen vår parkering/uppfart

    Juridik
  • Lägga begränsningskabel med vinkelslip

    Robotgräsklippare
  • Vad hände med min gräsmatta efter vertikalskärning?

    Gräsmatta
  • Vad är detta jag hittat i innervägg?

    Byggmaterial & Byggteknik
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.