1 908 läst · 7 svar
2k läst
7 svar
Takterrass
Bygger ett hus med en takterrass på ca: 60 kvadrat men är fundersam på vilket material jag ska välja för att få det så underhållsfritt som möjligt. Har hört talas om att det ska finnas ett "syntetmaterial" som ser ut som trä och är mycket stryktåligt som man kan använda. Vet någon vad materialet heter och var jag kan få tag på det? Om jag ska använda trä, vilket träslag lämpar sig i så fall som håller både form och utseende bäst?
Oj det var visst en svår fråga för forumets medlemmar som så här långt läst min fråga...
På grund av inget svar på mer än en vecka så får jag väl prova ett nytt grepp med en annan rubrik för att få forumets medlemmar att tända till och dela med sig av sina kunskaper om underhållsfritt mtrl till en takterrass. Jag får väl kalla den altan istället...)
Det finns ett material som görs av återvunnen plast. NSR (Nordvästra Skånes Renhållning) är inblandade i detta och 'planken' skall gå att köpa på vissa återvinningsstationer. Jag vet inte mer än så om materialet, men är intresserad av erfarenheter.
Du hittar en presentation här: http://www.nsr.se/returplast/NSR4-2ReplankaNy.pdf
//Pims
Du hittar en presentation här: http://www.nsr.se/returplast/NSR4-2ReplankaNy.pdf
//Pims
Klicka här för att svara