Hantverkarna som slarvar

Artikel: Uppdaterad 14 november 2012 16:20 · postad i Ekonomi & Juridik · taggad med Svarta listan, Arn, Allmänna reklamationsnämnden

Byggföretag tillhör den grupp som slarvar mest med att följa Allmänna reklamationsnämndens beslut när det uppkommit en tvist mellan konsument och företag. Så här fungerar ARN och så sköter sig hantverkarna i Sverige.

Hantverkarna som slarvar

Allmänna reklamationsnämnden är den myndighet du kan gå till om du hamnat i en tvist med ett företag och inte lyckas lösa den. Det kan till exempel handla om en renovering som du anser inte håller måttet eller en summa på en faktura som du inte tycker stämmer med den ni avtalade om. Har du då bevis som stöttar din sak, ett ärende som inte är äldre än 6 månader och om det handlar om en större summa än 2 000 kronor, kan du anmäla byggföretaget till Allmänna reklamationsnämnden (ARN) för att få ärendet prövat.

– Vi gör en prövning där branschkunniga personer, juridiskt kunniga personer och en domare prövar ärendet och kommer med ett beslut. Det beslutet är då inte ett beslut som man kan tvinga företaget att följa men de allra flesta följer våra beslut. Vinner konsumenten ärendet bör det följas av företaget, säger Björn Kerlin på ARN.

annons

Bostad är den fjärde största avdelningen hos nämnden och också den avdelning där statistiken gällande företags följsamhet sticker ut negativt. Totalt får de in omkring 10 000 anmälningar per år och bostad utgör cirka 1 300 av dessa. Av dessa prövas drygt hälften eftersom flera av anmälningarna inte följer de krav som nämnden satt upp och utav de som prövas så vinner konsumenterna cirka hälften av ärendena. Men endast 61 procent av hantverkarna väljer att följa nämndens beslut och ersätta kunden. Snittet för övriga branscher ligger mellan 70-75 procent.

– Vi tycker att bostad ligger lite lågt. Många andra avdelningar, exempelvis försäkrings- och bankavdelningarna, har nästan 100 procent. En teori är väl då att bostadssidan inte är organiserad på samma sätt som andra branscher där man har större branschorganisationer. En annan teori är att det är många småföretag som dyker upp och försvinner, då kanske våra beslut inte spelar så stor roll för dem, säger Björn Kerlin.

Även om antalet ärenden legat ganska stabilt senaste åren är det i år en 30-procentig ökning hos samtliga avdelningar. Detta eftersom nämnden införde webbanmälan hösten 2011.

– Det har blivit en tröskel som har sänkts. Man kan anmäla direkt på webbplatsen, det är lätt och man slipper en massa pappershantering. Det är ungefär samma andel avvisningar så anmälningarna håller lika hög kvalitet som förut, säger Björn Kerlin.

Eftersom bostadsavdelningen är så stor är det svårt att hitta några mönster eller ärenden som kommer upp oftare än andra. Men Björn nämner ändå ett par områden som de stöter på väldigt frekvent, ärenden inom kök och badrum, ärenden som uppstår vid tillbyggnad av hus eller vid nybygge av hus samt ärenden där produkten som levererats inte håller måttet.

Så går det till
När det kommer in en anmälan
till Allmänna reklamationsnämnden tittar nämnden först så att den följer de krav som finns.

Därefter kontaktar de företaget ifråga och ber ansvariga där tala för sin sak och skicka in sina bevis.

Konsumenten får sedan ytterligare en chans att tala för sin sak.

Slutligen har de juridiskt och branschmässigt kunniga personerna sammanträde med en domare där man går igenom de bevis som inkommit och genomför en prövning som resulterar i ett beslut.

– Det ska vara enkelt, opartiskt och kostnadsfritt. Det kan ta upp till sex månader att få ett ärende prövat hos oss, men det är för att alla ska få säga sitt, säger Björn Kerlin.

Beslutet meddelas därefter till alla inblandade parter och om företaget ifråga förlorat bör det följa det beslut som Allmänna reklamationsnämnden ger. Dock finns det ingen juridisk påföljd om de inte gör det.

– Att inte följa vårt beslut betyder att de kan förlora kunder eftersom konsumenten kan välja andra företag i stället, säger Björn Kerlin.

En sådan negativ uppmärksamhet är Byggahus Svarta listan. Där kan du hitta de företag som inte har följt ARN:s beslut mellan 1 januari 2011 till 6 september 2012.

Om du som konsument vinner ärendet men råkat ut för ett företag som ignorerar ARN:s beslut kan du gå vidare med ärendet till tingsrätten. Känner du dig säker på din sak och det handlar om en stor summa pengar kan det vara värt det.

– Du får se till vilka belopp det rör sig om. Att gå till domstol är det lite mer riskabelt med kostnader och så. Om man förlorar måste man betala motpartens advokatkostnader. Man kan ju gå till oss först och om man vinner kan man använda det beslutet och skicka in till tingsrätten som en del av grunddokumentationen. De kan ha hjälp av vår bedömning även om de gör en oberoende bedömning, säger Björn Kerlin.

Kolla om företaget du tänker anlita finns med på http://www.byggahus.se/svartalistan/

Läs också: Därför har Byggahus en egen Svarta listan

Visar 8 kommentarer

Vi har drabbas flertalet ggr av dåliga hantverkare. Dock har företagen visat sig så oseriösa att vi valt tingsrätter, och sparat fler hundra tusen hittills. Hänga ut företagen gör man lätt på webben via tex www.rejta.se eller referens på tex brabyggare......j

Min professionella åsikt är att felet ligger hos privatkunderna, för detta är ett problem som nästan bara finns när man arbetar med privatkunder. För att en affär skall bli bra skall en kund framställa exakt det personen önskar att genomföra i handlingar "ritningar" och byggbeskrivning, hur många privatpersoner gör detta? sedan skall företag lämna anbud och kontrakt skall skrivas, hur många privatpersoner gör det? låt oss leka med tanken att en privatperson genomför alla dessa punkter då begår privatpersonen ändå det största mistaget genom att köpa in den absolut billigaste hantverkaren utan att inhämta referenser, kolla företagets ekonomi etc. Problemet är att folk inte har kunskap eller råd att bygga på riktigt och sedan gnäller när allt blir fel. Det är ett under att det inte är mer problem än det faktiskt är.

ARN är ett himla skämt. Svinigt långa köer och inkompetenta handläggare. Väktare är till poliser vad ARN är till riktiga jurister.

Att bygga som ovetande privatperson: Köp nyckelfärdig och ändra sen! Men det är naturligt att man kommer på massa extra och kan ändra sig under byggtiden, detta blir till extra kostnad. Ska man hålla på och ändra bör man anlita en konsult som följer bygget för ens egen räkning. Oftast denna extra kostnad för konsulting har man igen flera gånger om. Själv har jag slutat bygga t.ex. äkta par, om konsult inte finns på plats slutar bygget t.o.m. i skilsmässa.

Fredrik har en poäng. Om bara privatskuttarna hade kostat på sig att hyra in en konsult för 5-10 % av kontraktsumman så hade de sluppit mycket av eländet som det innebär att köpa något man har kunskap om.

Om alla byggare är så duktiga som ni här är kan det väl inte bli några problem???
Varför tar byggare på sig privatare utan konsult tex osv.
Ni är så äckligt duktiga på pappret att det luktar om er.
Man skulle kunna tro att det inte finns en enda dålig byggare i branschen ju...

Till Fredrik, vi har precis byggt ett hus på delad entreprenad med mycket detaljerade ritningar, även innehållande detaljerade administrativa föreskrifter. I med kontakten med hantverkare vägrade samtliga att ge ett fast pris med motiveringen att det skulle bli mycket dyrare! Samtliga entreprenörer (hantverkare) är etablerade sedan 20-30 år tillbaka. Samtliga har på olika sätt erfarenhet från både större och mindre byggen och borde kunnat räkna på ett fast pris. Bygget är slutfört och det finns inga allvarligare fel, men huset blev avsevärt mycket dyrare än budget. Även arkitekterna, som är rutinerade, reagerade på byggets totala kostnad. Vad jag vill komma till är att många entreprenörer (hantverkare) på flera sätt utnyttjar situationen om det är en privatperson som är avtalspart, tex genom att vägra fast pris .. för att man vet att förtjänsten blir större om man kör på löpande räkning. Det är tex lätt att skapa fördröjning här och där eller att göra om samma sak två eller flera gånger när det blir fel för att man inte läst ritningar, extra körningar efter material eller maskiner för att man inte planerat arbetsdagen/veckan innan man åker till kunden, dvs sådant som genererar fler timmar och högre kostnad för kunden. Den professionella anser säkert att privatpersonen får skylla sig själv, som du gör gällande. Min fråga är om det finns moral, hederlighet och ryggrad i hantverksbranschen?

Ronny, Byggare  26 januari 2013 20:27
anmäl  svara

Hej, Intressant och bra skrivet.

Tror det handlar mindre om avsaknad av Moral, heder, ryggrad och mer om att det
1. är svårt att räkna på totalentreprenad.
2. är svårt att räkna på totalentreprenad.

Tillsammans med:
Kunder som har svårt att speca/förtydliga exakt vad de vill ha.
Hantverkare -världens mest "Oteoretiska" folkslag..
Rädsla om att räkna bort sig nedåt och gå back. (Har hört MÅNGA sådana historier)
Rädsla om att räkna bort sig uppåt och få "dyra stämpeln"
Tråkigt att lägga ner energi på att räkna och ändå inte få jobbet.
mm mm.
Så blir det bara än svårare...

Men, detta är bara en generaliserande bild av vad jag hör och ibland själv kan känna.

Och trotts att jag tycker att jag både har ryggrad och yrkesheder så kan det hända att jag Inte vill räkna på jobb. Det blir mer rättvist för båda parter och om kunden ändrar sig så går det för sig, bara kunden är medveten om att ändringen kan komma att öka kostnaden.

Men den privata kunden tycks ha mycket hjälp att tillgå om kostnaderna blir oskäligt höga medans hantverkaren har svårt för att få igen kostnader om denne räknat för lågt..

Det går att hitta många hantverkare som räknar på jobb, bara man vet vad man vill och vet att man vill det, ha ett fast pris alltså:)
Ett tips är att formulera ett avtal mot citat: "fel för att man inte läst ritningar, extra körningar efter material eller maskiner för att man inte planerat arbetsdagen/veckan innan man åker till kunden, dvs sådant som genererar fler timmar och högre kostnad för kunden"..

Intressant frågeställning!

Kommentarstext

  • Webbadresser och e-postadresser görs automatiskt till länkar.
  • Rader och stycken bryts automatiskt.
  • Tillåtna HTML-taggar: <a> <br> <p>

Plain text

  • Inga HTML-taggar tillåtna.
  • Rader och stycken bryts automatiskt.
  • Tillåtna HTML-taggar: <p> <br>
Type the characters you see in this picture. (verify using audio)
Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.