Sak man anlita en trädgårdsarkitekt eller landskapsarkitekt när man vill planera sin fastighet? Fastigheten är på ca 12000kvm och har ett par små åkrar som vi inte vet vad vi ska göra med, samt en skogsbacke som är fin som den är. Där finns två bostadshus och 10 uthus (de flesta är mindre), allt i bra skick. Hus, vägar, häckar, infarter och gräsmattor är väldigt ostrukturerat placerat och ger ett dåligt intryck. Vi kan tänka oss att flytta dessa (även flytta något hus) för att få bättre struktur.
Fastigheten är 180 meter lång och har ca 15 meters total höjdskilnad i sluttning mot söder/öster med vidsträckt utsikt.
Vi vill att det ska ge ett mer strukturerat intryck.
Mvh
Lasse
Svar:
Det finns många yrken och titlar inom gröna sektorn.
Dessutom säger inte yrkestiteln så mycket om vilken inriktning personen har i sitt arbete/företag. Förutom nämnda kan du söka på landskapsingenjör, trädgårdsingenjör och trädgårdsdesigner. Det viktiga är alltså inte akademisk titel utan vilken inriktning de har på produkt/tjänst.
Det låter som ett stort otroligt utmanande och inspirerande projekt som säkert är lockande för många, men definitivt inte passar alla.
Kontakta flera olika, beskriv, be om tomtbesök, se på redan gjorda uppdrag, ta in referenser. (förutom offerter). Det handlar till syvende och sist mycket om personkemi och förtroende, att ni känner att tankegångar stämmer med era.
Hej! Vi har byggt nytt hus. Tomten är ett problem då den lutar så mycket.
Huset ligger längst upp på tomten och garaget till höger längst ner.... Läs mer
Hej,
Har en vintergrön liguster som stått i tre år nu, den lever och blir grön men den växer dåligt. Har fått upp den cirka 50 cm på tre år.
Vad... Läs mer
Hej
Vi gjorde om vår uppfart för ett år sedan. På ca 40 cm djup lades ett 10 cm tjockt stenmjölslager, därefter fylldes det på med makadam. Jag... Läs mer
Har bott i vårt hus i 13 år. Har en häck 26 m lång och 4 m hög på baksidan av huset. Det vi tillbringar vårt privata uteliv. Det är det enda stället... Läs mer
Hej,
Vi skall utvidga mitt lilla trädgårdsland på vårt lantställe till en större yta. Ytan idag består av en och annan sten modell stor, en och... Läs mer
Hej!
Har tänkt köpa rullgräs nu i vår. Ska först lägga ut matjord på tomten. I höstas lade vi ut lerblandad jord som underlag och ganska snart så... Läs mer
hej, funderar på hur reglerna är kring strandtomter
min tomt sträcker sig till vattenlinjen och nu håller vi på för fullt att iordningställa en... Läs mer
Svar: