Vi håller på att bygga bastu, 6 m2 stor, i nybyggd gäststuga. Det är gjuten platta på mark med 30 cm isolering inunder. På golvet ligger klinkers (30x30cm) i granitkeramik. Under detta elgolvvärme ingjuten i flytspackel, förhållandevis tjockt eftersom vi har ett spygatt med fall till i bastun. Vi har elgolvvärme i hela gäststugan, även i bastun pga att den har två ytterväggar och dessutom för att kunna hålla underhållsvärme när vi inte är där.
Bastuugnen, vedeldad, hade vi tänkt att ställa direkt på klinkersen och den skall anslutas till murstock. Både klinker och murstock är ju brandtåliga och vi hade inte tänkt ha något annat skydd. Nu har jag dock läst att några, inte alla, bastuugnstillverkare menar att man, pga värmen bör ha ett golvskydd (i plåt på fötter) för att skydda golvvärmen och dels för att förhindra att fogen torkar ut. Har fått för mig att det gäller främst om man har golvvärme. Stämmer detta? Vill helst inte ha något golvskydd dels pga att det är fult, dels pga att det i så fall blir problem med anslutningen till murstocken. Det är en rak sidoanslutning och om bastuugnen kommer 5 cm upp kommer anslutningen inte att passa.
Svar:
Med tanke på att du har elslingor i golvet i kombination med en vedeldad ugn (som kan komma upp i höga temperaturer) så låter det klokt att ha någon form av luftning mellan golv och ugn. För att få bäst anvisningar om hur det hela ska monteras bör du få anvisningar från din bastuugnsleverantör. De vet bäst vilka yttemperaturer som kan bli aktuella på deras produkt.
Vi har ett hus byggt 1909 med originalytterpanel i gott skick. Vi vill måla om fasaden med linoljefärg. Nu sitter det en ca 10 år gammal akrylatfärg... Läs mer
Hus i Ume, byggt -36, Q-märkt (får ej ändra exteriören), trästomme, rappad fasad. Planerar totalombyggnad. Lågenergibygge. Vilka möjligheter har jag... Läs mer
Håller precis på att lägga ett nytt spåntak på min gamla fiskebod. Har hört att man första året endast skall behandla det med tjärvatten för att... Läs mer
Svar: