Så var det dags att sig en titt på fasaden där den felhängda takrännan gjort skada under säkert många år. Bakom putsen som hade lossat till stora delar så är timmerstomme angripen av både myror och barkborrar (eller nåt liknande) och delvis murken. Har huggt bort det mesta av det murkna virket och nu funderar jag om jag borde behandla timmret på något sätt innan jag så småningom putsar igen?
(Vill också bara säga att vi är nyinflyttade, jag hade naturligtvis inte låtit skadan gå så här långt om jag bott i huset) .
Forumgud
Medlem: May 2007
Län: stockholms
Inlägg: 1 898 Inloggad
Välkomment till forumet! Tyvärr har du fått vänta på svar....
Du skriver inte vad det är för slags hus, men jag antar att det är timmerstomme med putsad revetering. Ett grundtips är att rötan och insektsangreppen kommer att upphöra när vattenläckaget upphör. För säkerhets skull kan du ju köpa en flaska Boracol och impregnera timret vid skadan. Sedan är det viktigaste att du putsar med rätt sorts puts. Troligtvis har huset ursprungligen varit putsat med ren kalkputs vilket ger en luftig yta. Ofta får sådana hus problem om de har blivit omputsade med cementhaltig puts. Ytan blir för tät, timret ruttnar och det blir insektsangrepp.