Altan & uteplats (forum) Annonsera Arkitektritat & extern design (forum) Arkitektur Badrum Badrum (forum) Bastu (forum) Belysning (forum) Bilder Biobränsle (forum) Bloggar Bygga Bygglov (forum) Byggnadsvård (forum) Cookies Ekonomi & Juridik El (forum) El & Teknik Facebook Fasad (forum) Forum Fjärrvärme & gas (forum) Fritidshus (forum) Fråga experten, advokat Fråga experten, arkitekt Fråga experten, byggnadsingenjör Fråga experten, byggnadsvårdare Fråga experten, elingenjör Fråga experten, inredningsarkitekt Fråga experten, plattsättare Fråga experten, trädgårdsdesigner Fråga experten, vvs-konsult Färg, måla & tapetsera (forum) Fönster & dörrar (forum) Försäkringar (forum) Golv (forum) Grund & Mark Grund & markarbeten (forum) Hantverkare (forum) Hemma hos (forum) Hustillverkare (forum) Information & feedback (forum) Inredning (forum) Isolering (forum) Juridik (forum) Kontakta oss Kök (forum) Kök & Inredning Köpa & sälja hus (forum) Köpes & bytes (forum) Länkguiden Lösvirke & timmerhus (forum) Medlemmar Miljö & hälsa (forum) Möbelsnickeri (forum) Nyheter Nyhetsbrev Olja & el (forum) Om Byggahus.se Ordlista Planlösningar (forum) Pool (forum) Priser, kalkyler, fastighetsskatt m m. (forum) Rapportera fel Redax blogg Quiz Referenser hantverkare & entreprenörer (forum) Regler Renovera Småhus, garage, friggebod, m m. (forum) Socialt & projekt (forum) Solvärme & vindkraft (forum) Start Stenhus (forum) Säljes & skänkes (forum) Tak & vind (forum) Teknik (forum) Tillbyggnad (forum) Tipsa redaktionen Tomt & Trädgård Tomter (forum) Träd, buskar, häckar & gräsmattor (forum) Trädgård allmänt (forum) Trädgårdsmaskiner (forum) Tvättstuga (forum) Vatten & avlopp (forum) Ventilation (forum) Verktyg, maskiner & fordon (forum) Vitvaror (forum) Värme Värme allmänt (forum) Värmepumpar (forum) Växthus (forum) Wiki Övriga diskussioner (forum)
Skriv svar Nytt ämne
  1.    länk #1
    Nykomling Medlem: Apr 2011
    Län: Kalmar
    Inlägg: 10

    Varmvit dimbar downlight-LED?

    Hejsan?

    Jag söker varmvita dimbara downlight-LED till ett bra pris. Är det någon som har några tips?

    Mvh

    /Jake

  2.    länk #2
    erk
    Nykomling Medlem: Feb 2007
    Inlägg: 39
    Inloggad
    Har själv nyss köpt från http://www.upplyst.se
    Verkligen serviceminded, jag kollade först lite på hemsidan, sedan mailade jag honom med mina tankar och fick grymt bra service och tips (han avrådde mig tom från att beställa då han skulle köra en drive på just det jag skulle ha om några dagar).
    Nu har jag inte erfarenhet från andra leverantörer, men det räcker för mig.

  3.    länk #3
    Forumgud Medlem: Jan 2009
    Län: Västra Götaland
    Inlägg: 1 832

    ledison.se har även dimbara. Har inte handlat där än, men det blir nog beställning snart

  4.    länk #4
    Senior medlem Medlem: Apr 2010
    Län: Kommun
    Inlägg: 867

    Är LED verkligen varmvita idag som man påstår?

  5.    länk #5
    Forumgud Medlem: Jan 2009
    Län: Västra Götaland
    Inlägg: 1 832

    Definitionen av "varmvit" är väl i sig luddig, men om det menas samma grader kelvin som en glödtråds-glödlampa så är svaret på din fråga "Ja".
    Dvs 2700-3000 K.

  6.    länk #6
    Senior medlem Medlem: Apr 2010
    Län: Kommun
    Inlägg: 867

    Definitionen av "varmvit" är väl i sig luddig, men om det menas samma grader kelvin som en glödtråds-glödlampa så är svaret på din fråga "Ja".
    Dvs 2700-3000 K.
    Jag tycker att trots att man anger samma kelvin så är det inte samma värme i ljuset. Iallafall på de energilampor jag köpt.

  7.    länk #7
    Forumgud Medlem: Jan 2009
    Län: Västra Götaland
    Inlägg: 1 832

    OK, det var intressant att höra. Jag är inne på att byta ut alla halogen i hall och kök till LED men har fått remiss på ärendet av riksdagen hemma. "De lyser ju så kallt"...

    Vet att bla. osram och philips har börjat ange en tresiffrig sifferkombination nu också, men har inte satt mig in i denna helt ännu.

  8.    länk #8
    Forumgud Medlem: Dec 2004
    Inlägg: 2 896

    Tycker att de jag sett alltid har ett vitare ljus än glödlampa. Har satt ett antal Hide-a-lite med varmvit/3000k och de har vitare ljus än ett par vanliga spottar som finns kvar.
    När jag nu kan jämföra så är det snyggare med 3000k LED då vi har färger som går i olika grå toner och sedan vita snickerier. Med de gamla spottarna blir det mera ett gult sken som tar bort en del av de fina nyanserna i gråtonerna på bl.a. fondväggen. Så nu blir det att byta lampor i dem också till LED med rätt färg.
    Senast redigerad av AndersS 2011-04-04 14:14

  9.    länk #9
    Fullvärdig medlem Medlem: Sep 2006
    Inlägg: 176

    Jag letar också efter ledlampor till mitt badrumstakt, men har ännu inte funnit det jag söker. Jag har tittat på era förslag, men det stämmer inte riktigt med mina krav. Dom är:
    - ersätta minst en 20W halogen, gärna 35 W, dvs troligen minst en 3-wattare
    - varmvit (2900 K)
    - dimbar (och när man dimmar en halogen så får den ett litet varmare ljus än då den lyser för fullt)
    - riktningsbar 30 grader
    - ha en spridningsvinkel på helst 24 grader (möjligen kan 30 grader accepteras), men absolut inte så mycket som 45 grader som är vanligast på ledlampor och som ger ett tråkigt platt sken i rummet.
    - inte kosta mer än 200 kronor.
    - minst IP21, men gärna IP44
    Det närmaste som jag kommit dessa krav är någon av Xerolights lampor som man kan titta på hos http://www.elbutik.se/

    Några andra tips?
    Gunnarb

  10.    länk #10
    Fullvärdig medlem Medlem: Sep 2006
    Inlägg: 176

    Eftersom ett nytt badrum är en stor investering i 100.000-kronorsklassen, så har jag beställt hem två av de ledar som jag tyckte såg bäst ut på Elbutik .se, nämligen http://www.elbutik.se/product.html/y...egory_id=15227 och
    http://www.elbutik.se/product.html/l...egory_id=15221
    samt den dimkonverter som de rekommenderar. Jag kommer att testa dessa och återkomma med mina erfarenheter.
    Gunnarb

  11.    länk #11
    Banned Medlem: Feb 2011
    Län: Skåne
    Inlägg: 20

    Menar du Gunnar att eftersom ett badrum är en stor investering så får lamporna inte kosta mer än 200kr styck? Fick inte ihop det riktigt...

  12.    länk #12
    Fullvärdig medlem Medlem: Sep 2006
    Inlägg: 176

    Jag tycker att 200/st borde räcka för en liten ledspot, det är ungefär vad en bra takmonterad halogenspot kostar. Om det blir nödvändigt så får jag väl betala mer. Det viktigaste för mig är att få en bra ljusmiljö och det är därför som jag t.o.m. provköper ett par olika ledar för att kolla hur bra deras ljus blir. Jag vet redan hur halogenspotarna lyser och de är tillräckligt bra. Energivinsten med led i ett badrum är inte det viktigaste för mig ovh den är inte så stor heller om man släcker efter sig när man går ut.
    Gunnarb

  13.    länk #13
    Nykomling Medlem: Dec 2011
    Län: Halland
    Inlägg: 1

    Vi skall också installera i köket, hallen och vardagsrumet. Har fastnad för denna. Någon som har erfarenhet av dessa modeller?

    http://www.ledhandel.se/downlights-p...ownlights.html

  14.    länk #14
    Patrik_Heds avatar
    Gudfader Medlem: Oct 2008
    Ålder: 21
    Län: Gävleborg
    Inlägg: 6 054
    Inloggad
    Jag personligen tycker om LED:ens aningen vitare ljus för att vitt ljus lyser upp mer.
    Man får mer upplyst med ett vitare ljus än vad man får med ett varmt.

    //Patrik

  15.    länk #15
    Forumgud Medlem: Aug 2006
    Län: Västra Götaland
    Inlägg: 2 203

    Jag personligen tycker om LED:ens aningen vitare ljus för att vitt ljus lyser upp mer.
    Man får mer upplyst med ett vitare ljus än vad man får med ett varmt.

    //Patrik
    Ögat kan spela många spratt. 2 dioder med olika färgtemp men i övrigt samma spec ger exakt samma ljus på ytorna. Dock tror ögat att den kallare dioden ger mer ljus, men så är det inte. Prova i dialux får ni se

Om detta ämne

Users Browsing this Thread

Just nu läser 1 personer det här ämnet. (0 medlemmar och 1 gäster)

annons

annons

annons

annons

Senast bloggat
22 maj 15:42
Marlene Eskilsson
19 maj 09:42
Heidi Mikalsen
19 maj 04:01
K_arlstrom
19 maj 03:09
K_arlstrom
18 maj 17:14
Marlene Eskilsson
Annons