Altan & Uteplats
plan-g: Är på väg att bygga utekök med putsade lecablock och egen-gjutna bänkskivor. På tilltänkta platsen är nu ett stort jordigt land ungefär. Själva underlaget skall nog vara gårdssingel dvs typ grus. Men vad bör underlaget under gruset vara? Paddat 0-32? Hur djupt bör jag gräva ut? Vill ju inte riskera rörelser av markfrost mm som gör bänkskivorna sneda men heller inte gräva ut
Adhinio: [citat] Ja. Bör väl gå med tanke på att de förankras i mark med järn. Höjden på plintarna är ca 40cm.
BirgitS: Nu ser man ju inte mycket bakom staketet på din bild men om en ramp ska vara bekväm att gå i får den inte vara för brant så frågan är om det får plats en tillräckligt lång ramp.
Kane: [citat] Två inlägg (av två totalt...) med samma positiva omdömen om en produkt kan kanske leda till den misstanken...:cool: https://www.byggahus.se/forum/posts/4515875/
juanxxx: Min tanke är att inte förankra altanen i husfasaden. Kan man då lägga bärlinor (5 breda streck) och sedan skriva reglar på som i denna ritning. Det jag funderar över är om bärlinorna behöver fästas på något vis eller om det räcker att reglarna som skrivas fast ovan håller dem på plats? [bild]
plaggis: Jag hade nog gjort så här tror jag... Förlängt farstun och sedan som du redan lagt ut virket samt demonterat allt "staket" på farstun
Kane: Kommer verkligen 3 cm märkas så mycket? Man skall ju ändå kliva över tröskeln. Jag hade lätt kört med den höjdskillnaden.
Dan-Petter: Hej alla. Jag har fått ett offert för utbyggnad av existerande altan: ska byggas ut 40 m2, på plintar, 3x15 m pvc tak där takkonstruktion fästas i bärlina på fasaden. Stuga ligger i skog, och inte direkte på asfalterad väg. Offerten är på 130,000,- och jag undrar om detta inte är lite drygt? Tacksam för hjälpande kommentarer. /Dan
andreascarlsson: Jag är ingen expert på trä, men min erfarenhet säger mig att det oftast är smart att inte riva. Bättre då att byta helt ruttet virke och använda det som går. /FWIW
lillespillevinken: [citat] Hej, tack för svaret. Då tror jag vi kör på att ramen får ligga på plattorna men att skruvreglarna får hänga med hjälp av balkskor, då vi har rätt låg bygghöjd, och vi vill helst inte fästa något i fasaden.
sv3nsken: [citat] Precis. Är sekunda plåt, kan vara någon repa här eller där. Minns inte tjocklek. Betalade runt 12' vill jag minnas bockat och klart.
ClasseClas: [citat] Den infon använde jag när vi byggde en plintgrund på gammal sjöbotten (siltlera) på landet. Ett bra sätt att halvera grundläggningsdjupet.
oscrug: [citat] Hej! Golvvärmen (el) gick sönder / försvann när vi tog bort klinkern.
Semiproffset: Jag skulle säga att det är onödigt. För den lilla besparing det ger baserat på er användning kan du värma rummet hjälpligt i många år innan du ev tjänar tillbaka investeringen. Nu skriver du inte att den nya trallen skall vara tryckimpregnerad, men om det var tanken så är det ingen bra ide att ha tryckat virke "inomhus"
snurreburre: Fick du någon uppskattning? Länge sen nu iofs. :p
Richard Jobson: [citat] Hej! Om de är fastlåsta,då får man lämna in grejorna eller man kan fixa det själv ?
Cheesen: [citat] Var rädd om skyddslocket bara utan det brukar det inte gå att byta.
Robert-san01: [citat] Ja, med väggar blir det ett uterum. Men jag uppfattade det som att det var en pergola det handlade om, inte ett uterum.
maah: 1. Ser OK ut men överdimensionerat. Du kan gå ner till 45x145 2. Ja 3. Nej det behöver du inte ha om du använder fötterna.
Maria Helgesson: [citat] Jag undrar om ni har så man får ta del av alla ritningar steg, priser, köp mm
hedde: Har tänkt bygga ett enklare tak för att täcka en del av altanen och funderar då på hur lång regel jag kan ha som går ut från husväggen och som fästs i en stolpe ute på altanen? Det kommer att var ca 4m ut dit om man kollar på bilden jag bifogat. Sen så är den väggen man ser baksidan på grannens garage och där kan jag inte göra någon åverkan, så har ni tips på hur jag skall
BSOD: [citat] https://www.byggahus.se/forum/threads/putsa-ojaemnheter-tips.426715/ Delresultat i alla fall :D
glinton: [citat] Nja, inte direkt. Ska göra detta i sommar, men kommer bara byta trallen och räta upp så gått det går. Kommer såga av trallen mot uterummet och bara fixa det…
Kane: [citat] Spännvidd på 2 m med 45x95 är för mycket. Gå upp till 45x120 eller minska spännvidden till 1,5 m.
najks: [citat] främst eftersom vi har hundar som gärna är ute på altanen, och det är svårt att montera belysning "i luften" i framkant
Hans G2: Min trall ser också ut så, både delar som har högtryckstvättats och de som inte har högtryckstvättats. Oklart om/hur trallen behandlats tidigare.