Elarbetsansvarig
m.m.
|
2010-03-19, 10:46
|
|
|
Senior medlem
Medlem: dec 2003
Län: Kalmar
Inlägg: 840
|
Kolla på typ Eniro, sök efter Bygg-arbetsmaskiner uthyrning. I Växjö hittade jag Svevia och CS-maskin som verkar ha borrmaksiner.
Kronoberg/Skåne/Halland är stort. Kan du inte speca mer var du vill hyra grejerna så du får mer exakta tips? I Nybro / Kalmar har du BMS-uthyrning. |
|
2010-03-31, 10:43
|
|
|
Nykomling
Medlem: mar 2009
Län: Stockholm
Inlägg: 22
|
__________________
_______________________________________ Renoverar ett Mockfjärdshus från -72 |
|
2010-03-31, 12:04
|
|
|
Senior medlem
Medlem: aug 2008
Län: Uppsala
Inlägg: 597
|
Det finns säkert en Cramo-depå någonstans relativt nära dig. De har oftast både Cobror och eldrivna maskiner.
__________________
--------------------------------------------------------------------------- Han fastighetsförvaltare, hon arkitekt. Bor i lägenehet men har nyss köpt fritidshus. |
|
2010-03-31, 12:34
|
|
|
Forumgud
Medlem: jan 2003
Län: Stockholm, Hägersten
Inlägg: 3 156
|
Vilken dimension är det på grejorna du ska peta ner i berget? Ska du kema fast dem med ankarmassa? Om det inte är alltför stor dimension så räcker det alldeles utmärkt med en vanlig borrhammare. Jag gjorde ett 30-tal hål i berget när jag skulle dubba fast en betongsula.
Man kan ju anpassa artilleriet lite till vad man ska skjuta ner...så att säga. ![]() Edit: Ja, det gick kanske en ca 5 borr av pissig Jula/Biltemakvalitet, men kostnaden för dessa borr understeg en innerstadslunch. Vattenkylning och modest tempo förlängde borren med ett par hål.
__________________
www.fasting65.se Senast redigerad av Fasting65 2010-03-31 12:46. |
|
Posta svar
Nytt ämne
|
| Antal aktiva användare som läser denna tråd: 1 (0 medlemmar och 1 gäster) | |
| Ämnesverktyg | |
|
|