Hej

Vi har tänkt att vi ska bygga balkong på vår utbyggnad på huset.
Utbyggnaden har ett plåttak, och det vi undrar över är om det går att lägga trall mm direkt på plåten eller ska man riva bort plåten och skruva trallen direkt i hustaket? Hur gör man för att få riktigt tätt om man lägger det på plåten, då menar jag att man får väl sätta något fäste i plåten men hur håller det tätt efter att man gjort hål i plåten.

Eller har ni några andra förslag?
 
klyv reglar till samma vinkel som på taket så du får ett plant golv, lägg ut dom med cc600 uppe på plåten, skruva trallen 28x120 i reglarna.
fäst stolpar i reglarna och låt dom vila på taket. skruva INTE igenom plåttaket. Tyngden håller det på plats.
 
Ok tack så mycket.

Såg även på äntligen hemma att man kunde sätt typ klämfäste på plåten , någon som vet vem som tillverkar sådana och var man hittar återförsäljare.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.