Jordfelsbrytare och Kortslutningar???

Publicerad 2012-07-17 20:57
  1. Hejsan

    Har en elfråga angående hur säkerheten fungerar för personskador o.s.v när det gäller ström?

    Anledningen till frågan är att min sambo skulle använda sin hårtång och hon sa att den uppträdde konstigt.

    Då ville jag se varför, så jag pluggade in den och det vart en ljusbåge och säkringen gick men inte jordfelsbrytaren. Jag klara mig utan att få någon ström i mig tack och lov.

    Min första tanke var att det blev en kortslutning i apparaten. Men borde inte jordfelsbrytaren lösa då? Den mäter väl att summa strömmen alltid skall vara noll.

    Den är väl uppbyggd så att Fas och Nolla går genom en strömtrafo, och skulle det skilja sig att summaströmen inte är noll så löser den ut?

    Detta kanske inte gäller vid kortslutning. Jag vet att en säkring måste hålla de normer för "utlösningsvillkoret" som jag tror är på 0,2sekunder om inte minns fel.

    En annan fråga gällande nollan (neutralledaren). Visst kan det finnas ström i neutralledaren även om man bryter den säkringen för den gruppen som orsakar fel.

    Brukar inte nollan vara sammankopplad genom alla grupper och samlas in vid centralen i huset/lägenheten och sedan vidare ut i
    nätet igen?

    Jag har läst ellära men är ringrostig därför frågar jag. Vill förstå vad som hände!!!

    Kan orsaken till att det finns ström i nollan vara för att vi sällan har symmetriska laster d.v.s lika mycket ström i samtliga faser?

    Är det lika mycket i samtliga faser så tror jag att det rent teoretiskt är 0 amper i (neutralledaren)? Jag kan vara helt ute o cycklar, som sagt var ett bra tag sen jag läste ellära och är inte elektriker själv men har teorin för de iallafall. (även om jag är ringrostig).

    Du kan väl skicka svaret till min e-mail

    niklas.klinton@hotmail.com

    Tack på förhand

    Niklas
  2. Svar:

    Hej,
    Kort om jordfelsbrytare
    • Strömmen till en apparat är alltid lika stor som strömmen från apparaten.
    • Strömmen i de två anslutningsledarna är precis lika stor.
    • Annars är det något fel. Och fel kan inträffa.
    • Ström kan flyta otillåtna vägar.
    • I värsta fall genom en människa och till jord.
    • Jord kan t ex vara ett vattenrör, höljet på en spis, en diskbänk, marken eller ett fuktigt betonggolv.
    •En jordfelsbrytare känner av om strömmen till en apparat INTE är lika stor som strömmen från apparaten.
    •Den bryter då strömmen direkt.
    •Det är bara att slå på den igen när felet åtgärdats.
    •Den skyddar personer från att få ström genom kroppen, men skyddar också mot bränder, eftersom den känner om strömmen går en fel väg.

    • Jordfelsbrytaren är uppbyggd kring en strömtransformator med ringformad kärna.
    • Ledarna till lasten går genom denna.
    • Normalt är strömmarna i ledarna lika stora men med motsatt tecken, och magnetfälten kring ledarna tar därför ut varandra.
    • Vid ett jordfel uppstår obalans, magnetfälten upphäver inte längre varandra och en ström induceras i sekundärspolen.
    • Denna ström får en elektromagnet att utlösa en brytarmekanism.
    • För att testa funktionen finns en speciell brytare som via ett motstånd förbikopplar strömtransformatorn och åstadkommer en felström. Jordfelsbrytaren bör testas var 6:e månad genom att trycka in testknappen.

    Övrigt
    Nollan är ihopkopplad med jorden och det ska aldrig vara spänningsskillnad mellan nollan och jord. Ibland kan det dock vara spänningsskillnad mellan olika skyddsjordade apparater p.g.a. långa skyddsledare.
    Därför utför man numera extra ihopkopplingar mellan olika metallföremål och jord (potentialutjämning).

    I ditt fall var det sannolikt kortslutning i tången och då gick lika stor strö till tången som från denna. Då ska inte jordfelsbrytaren lösa, men däremot säkringen.

    Med vänlig hälsning
    Bengt
De senast besvarade frågorna:

Uppsättning av badrumsspegel

Jag har sett en film på fixar-TV (www.fixartv.se) som är företaget Bauhaus sida. Där visar de hur man sätter upp en badrumsspegel med belysning på... Läs mer

Strömförande duschblandare

Hej! Jag har märkt att blandaren i källaren är strömförande. Vid mätning har jag konstaterat att mellan golvbrunnen och duschblandaren är en... Läs mer

Återanvända Gamla kontakter

Hej Bengt! Vi har köpt ett hus från tidigt 60tal. Vi funderar på att låta renovera elsystemet, dvs. byta ut alla gamla sladdar, kontakter och... Läs mer

Dimmer vid trappomkoppling?

Hej! I hallen samt i trappuppgången till ovanvåningen har vi 2-trapp respektive 3-trappomkoppling. Går det att använda dimmer vid denna typ av... Läs mer

Dra elkabel

Hej. Fråga 1. Jag ska sätta upp 2 nya väggar i huset och behöver minst 2st vägguttag. Enda sättet som jag kommer på är att borra genom innertaket... Läs mer

trappautomat

I våran Brf.förening.har vi problem med att trappautomaterna inte håller.Har du tips på något fabrikat som klarar 8-10 impulsknappar Läs mer

Hur drar man ny el?

Hej, vi har köpt ett hus byggt 1930 som har renoverats i omgångar. Elen i huset är jordad i badrum och kök. 2/3 delar av huset har el i rördragningar... Läs mer

Lägga kulo i torrt ej brandfarligt utrymme

Får man förlägga samma kulo delvis i vp-rör delvis som vanligt, utanpåliggande i torrt ej brandfarligt utrymme? Läs mer

Spis anslutningseffekt

Hej! Jag skall byta min spis och jag har nu en spis kopplad till 1-fas 230 volt och med säkring på 1x20 A. Finns enbart 1-fas i lägenheten. En... Läs mer

koppla häll

Hej, jag har köpt ett begagnad inbyggnads induction häll. Den är på 7200W och 220-240V. Jag hade en elektriker på besök idag som ska dra om elen i... Läs mer

Visa alla frågor
Fråga experten
Elingenjör Bengt Loord svarar på frågor om el och teknik.
Ställ en fråga

Vilken bokstav börjar Byggahus.se på?