Har köpt en billig Kärscher dammsugare för att ha i garaget. Till min stora besvikelse kräver "grov"dammsugaren att man har papperspåse i modell 1 liter i den. Påsarna är inte direkt billiga heller, vid ev. snickeri får man byta påse flera gånger. Inte stor vitts med en grovsugare då. Samtidigt är golvmunstycket som följer med en rent skämt, man skuter bara skräpet framför sig. (Bättre med en kvast i så fall). Min fråga är om alla billiga grovsugare kräver påse eller om någon har tips på prisvärd grovsugare som man kan köra utan påse.
Ska åka tillbaks med min Kärscher till Bauhaus så får de göra vad de vill med den för det går definitivt inte att använda den dammsugare i alla fall.
Min Herkules från Bauhaus är jag mycket nöjd med. Den går att köra utan påse (annars kan man ju inte suga vatten).
Slangen var lång och det var faktiskt skapliga tillbehör med.
Min 20l Herkules kostade 899kr (med eluttag på)
Enda negativa är väl möjligen ljudvolymen, men jag har inte lyckats hitta så många grovdammsugare i denna prisklass (inte så många andra heller för den delen) som inte låter mycket.
Skall du köpa en ny rekomenderar jag att du kostar på det extra för att få en med eluttag .
Då startar dammsugaren automatiskt om du kör ett elverktyg genom uttaget.
Kan låta onödigt, men ack så praktiskt när man provat.
Senior medlem
Medlem: Aug 2004
Län: Dalarna
Inlägg: 623
Re: Billig grovdammsugare utan påse
Vad har du för modell på denna,vi köpte en Kärcher på obs för ca 500 och den har jag aldrig använt nån påse i och det följde heller inte med nån påse vid köpet.Har också sugit aska men då rekommenderas starkt det "riktiga"filtret och inte skumplasttypen som satt på vid köpet.
Va igår å köpte Haralds Wasco torr/våt dammsugare 1250w för 399:- inick munstycken + 3 påsar (stora) kan varmt rekomendera denna ...dom sa i affärn att man kan suga aska med den men jag vet inte...använder nog min grovis till det..