Ventilationsproblem

Posta svar
Nytt ämne
 
Ämnesverktyg
 
2008-04-08, 02:58
Citera |  #1

Nykomling
 
Medlem: mar 2008
Län: Stockholm
Inlägg: 20
Ventilationsproblem

Tjena!

Skriver här för första gången sedan jag upptäckte forumet. Har nämligen ett par frågor kring ventilation och undrar nu om ni kan ge mig tips och råd. Tack på förhand!

Håller för närvarande på att renovera min bostadsrätt och köket står på tur. Mitt problem är att jag reglat en vägg på vägg, där det finns ett rektangulärt ventilations utsug med spjäll ( se bifogad bild). Problemet är egentligen att ventilationen är placerad i mitten av väggen där en framtida fläkt skall hänga. Av det jag vet så kräver föreningen kolfilter när det gäller fläktar(innebär att huset har självdrag?). Min tanke var att gjuta in ett rör så att denna sticker ut när gipsen faller på plats och sedan placera en fläkt där den s.k trumman täcker det fula hålet. Problemet är ju när sotaren kommer och inte kan utföra sitt jobb för det hänger en fläkt ivägen. Men då kan man kanske montera ner "trumm" delen. Frågan är nu om detta är lagligt, får man göra på detta sätt eller måste man låta ventilationsföretag utföra arbetet. Har ni några andra ideér eller tips om hur jag kan gå till väga skulle jag bli otroligt glad.

Vänligen Afemio
 
 
2008-04-08, 19:41
Citera |  #2

Fullvärdig medlem
 
Medlem: apr 2008
Län: Södermanland
Inlägg: 319
Det är med största säkerhet självdrag och du får INTE sätta in någon annan fläkt än kolfilter som dessutom ej får kanalanslutas till ventilen.

Om man sätter in fläkt i självdrag krävs täthetsintyg samt givetvis tillstånd från brf.

Täck inte denna ventil och om du måste flytta den, fortsätt med samma kanalarea och avsluta med stängningsbar/reglerbar ventil helst den du har.

Det är byggreglerna från byggåret som gäller!
__________________
Egna Hem hus från 40-talet
 
2008-04-08, 20:34
Citera |  #3

Nykomling
 
Medlem: mar 2008
Län: Stockholm
Inlägg: 20
Tack för din snabba replik.

Jag hade aldrig tänkt koppla in fläkten till hålet så att säga, utan gjuta in ett rör, så det är möjligt för sotaren att rensa eller vad det nu kallas.

Man får alltså inte, även om det är kolfilter, täcka ett sådant ventilationshål med ett stansat fläktrör. Har för mig jag läst att den del av fläkten som liknar en trumma inte har någon direkt funktion, det är typ för att dölja eventuella eluttag och kablar. Röken ska ju inte föras in i självdraget, jag vill ju bara kunna ha en schysst fläkt och samtidigt "bygga" bort ett otroligt fult hål som det blir efter gjutningen.
 
2008-04-08, 20:43
Citera |  #4

Fullvärdig medlem
 
Medlem: apr 2008
Län: Södermanland
Inlägg: 319
Är trumman lätt att montera bort inför rensning skall detta inte vara något problem , speciellt inte om du gör det själv innan den som rensar kommer.

Däremot som jag antydde, måste du bibehålla arean (eller större) som den befintliga ventilen har i det galler som sitter i den fyrkantiga trumman/skorstenen tillhörande fläkten samt att fläkten får INTE trycksätta kanalen vilket den kan göra om du har ventilen bakom kolfilterfläktens trumma, men det borde tillverkaren kunna svara på.
__________________
Egna Hem hus från 40-talet
 
2008-04-09, 01:52
Citera |  #5

Nykomling
 
Medlem: mar 2008
Län: Stockholm
Inlägg: 20
Tack för alla svar. Jag försöker höra mig för med fläktfabriken och se konstruktionen på fläkten om detta är möjligt ens, att kunna montera ner den utan större besvär.
 
2008-04-26, 12:16
Citera |  #6

Fullvärdig medlem
 
Medlem: apr 2008
Län: västra götaland
Inlägg: 168
Baksidan på de där gamla spjälluckorna var ofta täckt med en asbestplatta så var lite försiktig när du tar ned den.
 
2008-05-09, 22:36
Citera |  #7

Nykomling
 
Medlem: mar 2008
Län: Stockholm
Inlägg: 20
Synd att jag inte läste detta tidigare, slog bort spjället. När du säger asbestplatta, menar du ett svart tunt lager som typ påminner om limfärg eller likannde? Jaja, får se ens om man överlever denna renovering, dör väl i cancer före, suck!
 
2008-05-13, 18:49
Citera |  #8

Fullvärdig medlem
 
Medlem: apr 2008
Län: västra götaland
Inlägg: 168
Nä, asbetsen såg ut som hmmm, kanske om man tänker sig en 3-4 mm tjock masonitskiva limmad på baksidan.

Japp, cancer-döden brukar inträffa en vecka efter man sett en bit asbest ;-)

Skämt åsdio, asbest är inte att leka med, men om man inte jobbar med det så det dammar (sågar, krossar, slipar osv) så kommer du nog att överleva.
Posta svar
Nytt ämne


Antal aktiva användare som läser denna tråd: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg


annons
annons
annons
annons
Annons