Tvättmaskinen har en kran för att stänga av vattnet då tvätt ej pågår. Kranen är tät då den är stängt, droppar en hel del då den är halvöppen och dropppar lite mindre då den är helt öppen.
Kan den enkelt renoveras, eller ska man köpa ny kran?
Fullvärdig medlem
Medlem: Sep 2007
Län: Västra Götaland
Inlägg: 219
Droppar mellan kromade muttern och plasthuven? Då går det att byta kranöverdelen, kranbröstet. Komplett med kägla ligger det nog runt 100-lappen skulle jag tro. Googla kranöverdel så hittar du nog en bild hur det ser ut
Ha ha, det här är ju löjligt. Jag åkte iväg till tyska byggvaruhuset och köpte kranöverdel. (Plus lite annat, lyckligtvis...)
När jag kom hem plockade jag fram verktyg men hittade inte gängtejpen. Efter några minuters rotande på vinden hittade jag gängtejpen, och - ta da - fyra stycken kranöverdelar (nya, i oöppnade förpackningar.) De har väl skaffats för 15 år sedan, men aldrig använts.
Bytet är klart. Nu återstår att lämna tillbaka dagens inköp.