Den gamla toalettstolen gick sönder och eftersom alla säger att det är busenkelt att byta toalett tänkte jag göra det själv. Har köpt en Ifö och idag var jag till vvs-butiken för att köpa en koppling för att ansluta toaletten med vattnet. Säljaren där sa att det bara var att skruva på kopplingen men hur jag än gör så läcker det ordentligt, i skarven mellan toaletten och kopplingen. Mellan kopplingen och vattnet är det däremot helt tätt.

När jag tittar på den gamla kopplingen till den gamla toaletten är det en gummipackning i den. I den nya kopplingen finns ingen packning alls. Ska det bli tätt ändå eller har jag helt enkelt fått fel?
 
Min erfarenhet är att det är nästan omöjligt att få en gummipackning tät, en yrkesman håller säkert inte med mig. Det hus jag nu byggt, ett temporärt för att vi ska bo på plats där vi bygger, fick jag i princip inte en enda skarv tät. Jag tejpade då med gängtejp och skaffade röd/råsa hårda packningar (tillverkade i papp/plast?) och nu är det tätt. Man måste dra hårdare än man först tror för att det ska bli tätt.
 
C
Lin och linkitt i skarven mot toalettstolen gör tricket. :)

Gängtejp... Pfft.
 
cheetah1 skrev:
Gängtejp... Pfft.
Haha, jo, kanske inte helt ok :blushing:, det du föreslår är bättre, men lite jobbigare att handskas med, har också använt det på grövre anslutningar... d^_^b
 
köp en fiberpackning... finns hos närmaste rörfirma, är troligtvis 1/2"/r15.

//M
 
Tack för alla synpunktet. Problemet är löst. Jag var in till butiken och fick en packning av hård plast och så var det fixat. Ibland är det enkelt :-)
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.