Fick nyligen ett brev från Arctic AB med erbjudande om att förlänga försäkringen på NIBE pannan som vi nyligen installerat.

Det ingår 6 års försäkring men sedan kan man lägga till 4 år för 3000kr. Ska jag göra det?

Brukar pumparna gå sönder vid åldern 6-10 år?

Som tillägg kan man säga att först ska man reglera skadan med försäkringsbolaget som brukar ta 1500-3000kr i självrisk plus -10% i åldersavdrag per år över 3år. Det är dessa utgifter som Arctic står för så det är ingen totalförsäkring... Smart affärsidé, väldigt liten risk och kort tidsspann för 3 lakan.
 
Ingår verkligen 6 år? Kolla en gång till. Nibe erbjuder 6 år för 1500kr om man installerar 750P.
 
Tvivlar på att det är lönt. Vad får man ersättning för år 9 om pumpen havererar? Troligen inte ny pump eller ens kompressor. Jag vet inte men tvivlar ofta på förtjänsten med vissa försäkringar. Jag lägger undan minst samma belopp istället.
 
Nibes sex-åriga orginalförsäkring ersätter även avskrivningen enligt villkoren.
 
storkarp skrev:
Tvivlar på att det är lönt. Vad får man ersättning för år 9 om pumpen havererar? Troligen inte ny pump eller ens kompressor. Jag vet inte men tvivlar ofta på förtjänsten med vissa försäkringar. Jag lägger undan minst samma belopp istället.

Vet en som nyligen fått ny kompressor, pumen var 10-år så försäkringen funkar, kostade honom inte ett öre.
 
  • Gilla
Chripah
  • Laddar…
Tror försäkringen är bra den ska ju ersatta avskrivning och självrisk så ett haveri ska inte behöva kosta nått om det nu blir nått haveri.
 
Jag har också för mig att nibe inte står för själva ersättninge, utan allt går på din hemförsäkring. sen betalar nibe självrisken på hemförsäkringen & åldersavdraget.
Skulle inte förvåna mig om det fins massa undantag också, så man kan nog inte ha hur dålig hemförsäkring som helst.
 
Tror alla hemförsäkringar ersätter skador på pannor värmepumpar .
 
Fördelen med försäkringen är att den verkligen ska ersätta alla skador utöver självrisken från min vanliga försäkring. Rasar hela härligheten står de för en ny pump. Brinner kompressorn upp så får jag en ny.

Min hemförsäkring betalar en del och tilläggsförsäkringen står för värdeminskning och annat. Allt jag betalar är självrisk antar jag.

Jag har nu valt att betala in de 3000 kr som tilläggsförsäkringen kostade för att den täcker just avskrivningen som min hemförsäkring tillämpar.
 
Hemförsäkringen ersätter inte detta, men däremot villaförsäkringen. Det är ju fast egendom.
Om man räknar lite lätt på det får man följande.

Kostnad vid skada = villaförsäkringens självrisk 3000 kr
Sannolikhet för skada = 50 %
riskpremie = 1500 kr

50 % marginal gläder säkert aktieägarna :-) Bättre att själv fondera 100 kr/mån!
 
Så kan det vara. Jag ringde bolaget som jag har min villaförsäkring hos och de tyckte att jag skulle lösa försäkringen precis som rörmockaren som installerade pumpen. Lurad men trygg, fast jag kände det på mig.
 
Det finns många aktörer som lever på att sälja tilläggsförsäkringar som bara ersätter villa-/bilförsäkringens självrisk! Oftast tar de ut enorma överpriser, Falck är ett praktexempel, de tar över 500 kr för en assistans försäkring som har en riskpremie på under 100 kr!

Det som man kan fundera på är varför NIBE lämnar 10 års-garanti på bergvärmepumparna medans de säljer försäkringar för frånluftspumparna. Har de inte råd med garantin på FLVP eller är de så bra att det inte behövs?!
 
FLVP kostar ej lika mycket som bergvärmepump tror jag därför är det ej så blodigt byta FLVP som bergvärmepump...
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.