Vi har mossa på taket ( nordsidan ) och jag undrar vad man kan göra åt detta ? Jag har börjat att ta bort det med en stålborste och det fungerar ok, men jag tycker att det är svårt att komma åt överallt. Jag har tagit det man kommer åt genom att stå på stege, och det man kommer åt genom att stå på den fastmonterade takstegen. Vad kan man göra åt mossan, och hur ? Kan man använda någon form av sele när man är på taket och vad skall man i så fall fästa den i ?
spänn en koppartråd från ena sidan av taket toill den andra sidan av taket i nock, så slipper du mossa i framtiden. kanske inte det miljövänligaste sättet , men det funkar.
spänn en koppartråd från ena sidan av taket toill den andra sidan av taket i nock, så slipper du mossa i framtiden. kanske inte det miljövänligaste sättet , men det funkar.
Ok, det tipset har jag hört från flera. Nu är det så här att vi köpte huset för snart ett år sedan och besiktningsmannen anmärkte på att det var mossa på nordsidan av taket ( riktiga kockor av grönmossa ) och han menade att det finns risk att betongpannorna fryser sönder pga fukten i mossan, därför vill vi ta bort mossan på något vis, men jag är lite för feg för att bara springa runt på taket helt "lös och ledig".. Koppartråd skall vi nog montera när mossan har avlägsnats.
I den tråden som du tipsar om är det någon som skriver om en stege som är lös som man kan hänga över taknocken, det skulle kunna vara något kanske ??
Men det känns som om dessa stegar inte får säljas längre, någon som vet ??
Bilden på killen med fotleden fick definitivt mig att INTE känna mig fånig längre som inte vill springa runt på taket hur som helst.. ( det är ju bara 2m.. )
Annars får det bli någon form av sele och rep. Men hur skall de fästas och i vad ?
Vi har inget snöräcke på någon sida av huset.. Balkongräcket känns inte riktigt rätt, eller ?? Jag skulle iofs känna mig hyfsat trygg med det som fästpunkt, men frågan är ifall det skulle hålla vid ett ryck ??
Jag har hört att det skall finnas något medel som man ska spreja på taket så ska mossan försvinna med nästa regnskur. Någon annan här som hört talats om detta och som kanske vet var det finns att köpa?
Såg på Coop Bygg att de hade ett liknande men det skulle penslas på, det vore helt klar smidigare om det kunde sprejas på.
Jag körde oxå högtrycksvarianten, och eftersom jag sågat ner allt vad träd heter i närheten av taket så har det kommit tillbaka ytterst lite mossa, skall ta ock testa ngt sånt där medel man sprutar på till hösten tänkte jag.
Hej!
Kan man spreja på Boracol? På många såna där blandningar så stor det ofta att man den inte får sprejas på utan bara penslas och liknande.
Hittade till exempel en bild på följande sida: http://meyla-se.blogspot.com/2008/01...rmvarning.html
Det finns en produkt som heter Alg&Mögelbort Proffs som man tydligen kan spraya på och sedan gör regnet resten av jobbet. Har inte hittat den i butikerna, så kanske den bara säljs till yrkesfolk. Någon som vet? http://www.biokleen.se/website1/1.0...._prod_grp-s1/1
Det finns en produkt som heter Alg&Mögelbort Proffs som man tydligen kan spraya på och sedan gör regnet resten av jobbet. Har inte hittat den i butikerna, så kanske den bara säljs till yrkesfolk. Någon som vet? http://www.biokleen.se/website1/1.0...._prod_grp-s1/1
Jag blev intresserad av den produkten när jag såg att du skrivit om den så jag mailade och frågade. Jag fick följande svar:
-----------------------------
Hej
Alg & Mögelbort Proffs är klassad som bekämpningsmedel klass 2 och får
därför bara säljas till yrkesfolk.
Om du har företag kan du köpa det på företaget men konstigt nog inte som
privatperson.
Vi kommer med en produkt i klass 3, för privatpersoner, men den har inte
gått genom "grottekvarnen" på kemikalieinspektionen ännu.
Vci räknar med att den skall finnas ute i slutet av augusti.
Våra produkter finns hos Nordsjö Ide & Design, Granngården, Teknos, Caparol
mfl.
mvh
BIOkleen AB
Anders Körlin
-----------------------------
Så just den produkten verkar inte gå att köpa för privatpersoner men det kommer alltså en för oss andra i augusti.