Hej alla kunniga!

Taket på vårt sommarhus behövde läggas om och vi har beslutade oss för en lokal firma att tagit in ett antal offerter samt kollat referenser.

Huset är ett 100 år gammalt trähus med ett lite ovanligt tak. Det är så att vi har ett planktak som ligger på andra hållet mot sedvanlig råspontläggning. Inget som vi tänkt ändra men takpapp och pannor började bli väldigt dåliga så det var dags.

Takbytet pågår nu och vi har sett jobbet först nu då vi bor en bit bort. Då ser vi att hantverkarna har lagt pappen utrullad från taknock till takfot och vår fråga är om detta kan vara ok?
Står i denna beskrivning http://katalogservice.profilplat.se/Montering/Underlagstak/UPMB380Montage.pdf
följande: "tänk på att materialet alltid läggs längs med takbrädorna" I så fall är det rätt gjort på vårt hus?

Hoppas på snabbt svar!
 
Jag är ganska säker att du får lägga pappen åt "fel" håll,men kommer inte ihåg vad lutningen minst ska vara. Här själv gjort det när det varit branta tak.Man ska använda klisterkant iaf.
 
om man har klisterkant skall man lägga från takfoten och uppåt till taknocken för att det skall bli rätt.., annars så blir det skarvar där vattnet kan stanna.., bilder på jobbet tack
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.