Mögel på vind,efter 2 månader.

Posta svar
Nytt ämne
 
Ämnesverktyg
 
2009-02-19, 16:35
Citera |  #1

Junior medlem
 
Medlem: maj 2007
Län: stockholm
Inlägg: 70
Mögel på vind,efter 2 månader.

Mögel på vind isolerad och plastad i december,nu fullt med is och mögel på råspont.Luftad med 2 cm markfrigolit med ca 3 cm mellanrum till råsponten,kan MARKFRIGOLITEN vara boven?Blir det för tätt?Det kommer luft ovanför frigoliten.Kattvinden isolerad med 40 cm isolering och resten av taket med 175 cm+frigoliten.VAD KAN DET VARA FÖR FEL
 
2009-02-19, 19:12
Citera |  #2

Consensuss avatar
Forumgud
 
Medlem: jan 2007
Inlägg: 1 549
Rita en bild så blir det nog lättare att förstå, eller ta några kort.

Jag tror inte nåt är fel, det blir så här när man isolerar för mycket. En kallvind kryllar av köldbryggor. Ju bättre isolerad och ju mer ventilerad en kallvind görs, desto mer möglar den.

Hade du isolerat på takets utsida istället och därmed flyttat ut daggpunkten från vinden, så hade detta ej uppstått. Du kan ha fallit i tilläggsisoleringsfällan som så många andra.
 
2009-02-25, 10:57
Citera |  #3

Fullvärdig medlem
 
Medlem: maj 2007
Län: Stockholm
Inlägg: 173
Hmm, vi tycks sitta i samma båt. En dålig båt:

http://www.byggahus.se/forum/tak-vin...-nytt-hus.html

Visst blir man glad!?
Posta svar
Nytt ämne


Antal aktiva användare som läser denna tråd: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 
Ämnesverktyg


annons
annons
annons
annons
Annons