Har någon byggt ett "det sagolika huset"? www.otark.com Alla reflektioner välkomna, var det dyrt, besvärligt, underbart rymligt etc. Jag tycket att det verkar vara ett vackert hus men eftersom de ej tillhandahåller totalentreprenad i Norrland så tänkte jag höra med er vad ni upplevt med detta hus innan jag går vidare.
ps. Stomrest kostar det 538.000 (billigt?) då man borde ju bli klar under 2 milj exklusive tomt eller?
Senior medlem
Medlem: Dec 2002
Ålder: 39
Län: Stockholms län
Inlägg: 679
Re: Det sagolika Huset
Arkitektens hus finns beskrivet i "Ekologi som inspirerar : 12 miljöanpassade hus" av Ylva Björkholm och Malin Lindquist. Fanns på min bibba iaf (Södertälje)
"För att stimulera alternativet med nyproduktion av villor har fullmäktige beslutat att kommunens befintliga småhustomter inom planlagt område säljs för 1 000 kronor, till och med 2005 (avgift för anslutning till kommunens vatten och avlopp tillkommer till en kostnad av ca 50 000 kronor för en normalstor villatomt)."