Har läst lite om DSM MAXIT byggblock som man staplar utan murbruk och sedan putsar på både in och utsida. Det verkar ju smidigt att slippa mura. Om jag förstod det rätt ska man sedan använda betongbjälklag ovanpå väggarna.
Blocken ger en vägg på 400mm, men har den tillräcklig isolering?
Du har förstås kikat på "www.maxit.se" ? Där finns info och broschyrer om DSM-blocken. Ett hus med dessa block är under uppbyggnad i Bunkeflostrand här i Malmö, ser väldigt bra ut.
Jag hittade u-värdet i en broschyr, 0,24 för en vägg på 350mm är väl acceptabelt.
Stapla blocken kan man ju göra själv och även spika upp armeringsnät. Sedan tror jag det är bäst att hyra in proffs som lägger på putsen.
Jag funderar på i vilket skede man lägger in elrör och dosor i väggen? Det finns ju rännor i blocken för detta så smidigast vore väl att lägga i dem redan när man staplar blocken?
Men hur vet man hur djupt dosorna ska sitta eftersom väggen ska putsas även på insidan? Antar att det gör mindre om de sitter några mm för långt in än om de sticker ut. Jag antar att man måste sätta på någon sorts tcklock när man putsar så dosan inte blir full med bruk.
Senior medlem
Medlem: Jan 2006
Län: Västra Götaland
Inlägg: 514
Re: Mer info om DSM MAXIT byggblock?
Hej dymlingen!
Det värde du hittat är för Leca Isoblock 350mm!!!
U-värdet för DSM-blocken ligger på ca 0,33!
Bliven nu inte förskräckta!!!
Enligt en utredning som gjordes av Jan Akander på KTH har ett hus med tung stomme och ett Up-värde på 0,3 samma energiförbrukning som ett "pinna hus" med ett Up på 0,18
Det är ju inte frågan om hur väl huset är isolerat utan hur mycket det kostar att värma upp det som är viktigt... eller hur?
Jag har arbetat med DSM-blocket så kom igen med alla frågor du har
Lycke till!