Har ett nybyggt garage med golvvärme som håller ca 17 grader. Problemet är att det blir rejält fuktigt i garaget om bilen är snöig när jag kör in den. Det praktiskt taget rinner från takskjutporten (som är i metall). Har satt in till- och frånluftsventiler men det räcker inte. Vill inte sätta in en våtrumsfläkt eftersom den lär suga ut all värme ur garaget tillsammans med fukten.

Är det någon som kör med en enklare avfuktare i garaget? Har sett några för runt tusenlappen och det motsvarar ju vad en våtrumsfläkt kostar.
 
det var en byggare som sade till mig att har du golvvärme i garaget så tar det mer på inredning ,bil mm
fukten som kommer på golvet dunstar rakt upp i mot bill mm.
det bästa i ett garage är en luft/luft pga circulationen.
men ta och sätt in en luftavfuktare sådan du har i tvättstugan, då får man circulation oxå
 
En enklare avfuktare löser garanterat dina problem. De kräver en viss temperatur för att fungera effektivt men det överskrider du med råge med dina 17 grader. Se till att du köper en som går att koppla till avloppet så är den helt underhållsfri!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.