Hej jag ska måla mitt garage golv, Men jag skulle vilja ha lite tips om någon bra färg
så slitstark som möjligt då jag ska använda garaget till mek, pris är inte så viktigt.
garagegolvet är gjutet för snart 2 år sedan då användes en helikopter för att få slät yta och då undrar jag om man behöver rugga upp ytan innan man målar? mvh mange
Färgen släpper på mitt golv. Anledningen lär vara att golvet skulle syrats före målning, det blev aldrig gjort. Jag vet inte om det menas att syra med 10% saltsyra, likt en tegelvägg, eller någon variant. Det kan vara så enkelt att det är vägsalt från bilen som fräter bort färgen.
Kolla upp detta så du inte kommer i samma situation.
Vi har målat med epoxi inne på industrigolven inne på Volvo, SKF, Ericsson, mm, mm. Rent generellt så är det den bästa målade lösningen. Sen kan man väl diskutera om klinkers kanske är lika bra eller bättre, men det är en helt annan fråga.
Jag är inne på att måla mitt framtida garage med biltemas golvfärg, jag läste runt lite och den verkar funka bra för bilmek, det är en vattenbaserad färg, vet ej om det är 2-komp men det antar jag..?
Hur som hellst, den verkar funka på nyligen gjutet golv utan att man ska göra nå förarbete & sedan hålla bra. Jag räknar med 5000 kr för nästan 100 kvadrat..