Förmodligen kommer någon del av nya firmanamnet att innehålla Ängelholms Bygg igen, eftersom det gjort det efter tidigare konkurs.
Andreas Ahlqvist heter frontmannen.
Att bygga hus är att göra monument över sig själv!
Fullvärdig medlem
Medlem: Feb 2010
Län: Örebro
Inlägg: 276
Wow!
Starkars familj,MEN vilken säljare!! Blev så glad över att se att alla Borohus försäljare inte är som den vi råkade ut för!!
Önskar familjen all lycka till och att deras hus blir snart klart!
Moderator
Medlem: Feb 2005
Län: Stockholm
Inlägg: 16 526
Vi får hålla tummarna att det stämmer. Jag tycker att det fanns lite konstigheter i artikeln, säljaren hävdar att entrepenören hade bra referenser, samtidigt fanns det kommentarer under artikeln som visade att det fanns fler misslyckade byggen.
När det sedan visar sig att säljarens egen byggfirma skall återuppbygga huset nu så reagerar jag med misstänksamhet. Om han har en egen byggfirma så borde han ha såpass bra kontakter i branschen att han inte missat de dåliga omdömmena om entrepenören. Dessutom så fanns det ju varningssignaler på ett tidigt stadie om fel vid grundläggningen, återigen en engagerad och kunnig byggare/säljare borde ha reagerat redan då.
Forumgud
Medlem: Dec 2005
Län: Södra sverige
Inlägg: 2 707
Han har förmodligen näringsförbud och det är en annan som frontar.
Tidpunkten för det nystartade bolaget stämmer rätt väl överens med när det började barka åt pipsvängen.
Att bygga hus är att göra monument över sig själv!