Altan & uteplats (forum) Annonsera Arkitektritat & extern design (forum) Arkitektur Badrum Badrum (forum) Bastu (forum) Belysning (forum) Bilder Biobränsle (forum) Bloggar Bygga Bygglov (forum) Byggnadsvård (forum) Cookies Ekonomi & Juridik El (forum) El & Teknik Facebook Fasad (forum) Forum Fjärrvärme & gas (forum) Fritidshus (forum) Fråga experten, advokat Fråga experten, arkitekt Fråga experten, byggnadsingenjör Fråga experten, byggnadsvårdare Fråga experten, elingenjör Fråga experten, inredningsarkitekt Fråga experten, plattsättare Fråga experten, trädgårdsdesigner Fråga experten, vvs-konsult Färg, måla & tapetsera (forum) Fönster & dörrar (forum) Försäkringar (forum) Golv (forum) Grund & Mark Grund & markarbeten (forum) Hantverkare (forum) Hemma hos (forum) Hustillverkare (forum) Information & feedback (forum) Inredning (forum) Isolering (forum) Juridik (forum) Kontakta oss Kök (forum) Kök & Inredning Köpa & sälja hus (forum) Köpes & bytes (forum) Länkguiden Lösvirke & timmerhus (forum) Medlemmar Miljö & hälsa (forum) Möbelsnickeri (forum) Nyheter Nyhetsbrev Olja & el (forum) Om Byggahus.se Ordlista Planlösningar (forum) Pool (forum) Priser, kalkyler, fastighetsskatt m m. (forum) Rapportera fel Redax blogg Quiz Referenser hantverkare & entreprenörer (forum) Regler Renovera Småhus, garage, friggebod, m m. (forum) Socialt & projekt (forum) Solvärme & vindkraft (forum) Start Stenhus (forum) Säljes & skänkes (forum) Tak & vind (forum) Teknik (forum) Tillbyggnad (forum) Tipsa redaktionen Tomt & Trädgård Tomter (forum) Träd, buskar, häckar & gräsmattor (forum) Trädgård allmänt (forum) Trädgårdsmaskiner (forum) Tvättstuga (forum) Vatten & avlopp (forum) Ventilation (forum) Verktyg, maskiner & fordon (forum) Vitvaror (forum) Värme Värme allmänt (forum) Värmepumpar (forum) Växthus (forum) Wiki Övriga diskussioner (forum)
Skriv svar Nytt ämne
  1.    länk #1
    ROtPOtAs avatar
    Nykomling Medlem: Jan 2012
    Län: Västra Götaland
    Inlägg: 4

    Ovan-marken-pool i sluttning - hur göra?

    Jag är helt ny och helt grön på detta, så snälla ha överseende.


    Vi har en tomt som är helt belägen i sluttning. Jag har köpt in en enkel och billig pool på ställning från Intex. Poolen är rund och mäter 457*91 cm dvs 16,4 m2, 14,9 m3. På ena sidan huset finns ett gammalt igenvuxet trädgårdsland, tanken är att tids nog bygga en riktigt stor altan över hela landet. Vi har då tänkt att bygga in poolen i altanen, ha den nedsänkt, alltså stående på själva marken. Dock tillåter inte ekonomin något altanbygge just nu, däremot vill vi gärna få upp poolen.

    Eftersom det sluttar en del behöver det grävas ur och fyllas på med underlag. Min tanke är att gräva i ena ändan av där poolen skall stå och sedan lägga detta material i andra ändan, och på så vis både jämna ut själva sluttningen samt skapa en liten ”vall” som stöd. Lutningen där polen skalla stå är ca 15-20 grader. Jag hade tänkt att jämna ut med sand, efter själva urgrävningen. Vad jag nu undrar är följande:

    Hur mycket lutning kan jag ha kvar, och ändå lägga på sand och få sanden att ligga kvar, alltså inte kasa ner om ni förstår hur jag menar. Bör jag fylla på med tex grus först och sedan bara ta sand sista biten. Vill gärna ha just sand för att det ska bli mjukt för poolen att stå på. Det kommer ju bli ett ordentligt tryck när poolen är fylld, hur brukar underlaget reagera när man lagt dit det, alltså hur stor är risken att det ”rasar ner”. Hur mycket stöd, för själva utjämningsmaterialet (sanden) behöver jag ha runtom på sidorna?
    Snälla, ha överseende med min dyslexi och idioti. Jag försöker iaf!

  2.    länk #2
    it-snubbens avatar
    Forumgud Medlem: Jan 2007
    Ålder: 42
    Län: Västernorrland
    Inlägg: 1 725

    Go for it

    Vi gjorde precis det där för 2 år sedan. Yngsta sonen ville ha en pool men vi hade inte någon lämplig plats som inte sluttade. Men vi drog iväg och köpte en sådan där stålrörsställningspool och tänkte att vi tar problemen vartefter.

    Var beredd på att det är ganska mycket jordmassor som ska flyttas. Det kan verka lite när man mäter tittar med blotta ögat men det är mer än man tror. Våran är dessutom något mindre i diameter än din.

    Det är helt klart görbart om man vill slita lite. Vi gjorde precis som du hade tänkt och fick gräva ut för hand då det var omöjligt att få dit en minigrävare. Den utgrävda jorden blev utfyllnad nertill. Jämnade ut med sand och la ut markisoleringsplattor innan poolen ställdes dit.

    När poolen var på plats byggde jag en enkel halvmåneformad altan på ovansidan. Mest för att det skulle vara enkelt att komma i och ur.

    Lite erfarenheter:
    - Gräv inte för snävt runt om. Minst en meter fritt runt om poolen.
    - På nedersidan bör utfyllnaden sträcka sig en bit ut för att inte ge vika (vi var lite snål med den biten så utfyllnaden slutar ganska tight in på poolens kant men vi har inte haft något problem med sättningar).
    - Gräv gärna ner dräneringsrör under poolen som mynnar ut i utfyllnadens sluttning.
    - Gör ett staket!!! Det är lag på skydd och det enkla poolskyddet som följer med skyddar inte om något barn eller djur knallar ut förbi altankanten.

    Några bilder från byggtiden:
    Klicka på bilden för en större version

Namn:	IMG_2400.jpg
Visningar:	70
Storlek:	150.5 KB
ID:	56464  

    Klicka på bilden för en större version

Namn:	IMG_2408.jpg
Visningar:	97
Storlek:	150.2 KB
ID:	56466  

    Senast redigerad av it-snubben 2012-01-13 21:17

  3.    länk #3
    ROtPOtAs avatar
    Nykomling Medlem: Jan 2012
    Län: Västra Götaland
    Inlägg: 4

    TUSEN TACK för ditt svar!

    Mao fungerar det att göra som jag tänkt! Får börja gräva redan nu och ta lite om dagen så ska det väl bli klart till sommaren När man gräver ner dräneringsrör, hur fungerar det? Lägger jag bara ut rören och sedan lägger på jord? Ska jag lägga dem på något särskilt sätt? Hur långa bör de vara? Hur många bör jag ha?

    Hur tjockt lager med sand lade du? Och hur tjocka markisoleringsplattor hade du (om det nu finns olika tjocklek på dem)?.


    Fanns det någon särskild tanke med markisoleringsplattorna? Eller var det bara för att få det riktigt jämt?

    Ska ta till mig av dina råd. Tills dess vi byggt altan kommer polen att stå ovan mark och kräva att man klättrar över kanten (via stegen) för att ta sig i. Då borde man klara sig utan staket eller vad tror du? Så sett är man väl skyldig i vilket fall, om något skulle hända. På vilket sätt skyddar inte medföljande poolskydd? Rent juridiskt att det inte anses som tillräckligt skydd, eller att ett barn/djur lätt forcerar igenom det om man hoppar upp på det?
    Snälla, ha överseende med min dyslexi och idioti. Jag försöker iaf!

  4.    länk #4
    Senior medlem Medlem: Jul 2009
    Län: Värmland
    Inlägg: 1 324

    En pool med mjukt poolskydd är livsfarlig i och med att du ändå sjunker ner i vattnet, men omgiven av skyddet som sluter sig runt dig och gör att du inte kan röra dig. Mycket farligare MED mjukt poolskydd än utan poolskydd alltså. En kompis hade visserligen en sån där uppblåsbar igantisk kudde under sitt mjuka skydd, det sades fungera "istället för staket" men eftersom kudden inte täcker hela poolen kan man ramla på sidan av kudden och det blir däred ännu farligare.

    Poolskyddet fyller bara funktinoen att inte få så mycket skräp i poolen och kudden fyller dfunktionen att regnvatten rinner utanför istället för ner i poolen. Men någon säkerhet tillför det inte, tvärtom.

  5.    länk #5
    it-snubbens avatar
    Forumgud Medlem: Jan 2007
    Ålder: 42
    Län: Västernorrland
    Inlägg: 1 725

    Nu är ju inte mitt utförande någon som helst referens till hur man SKA göra "by the book" Det var resultatet av en "pappa-son" impulsaktivitet under en helg. Skulle jag anlägga en riktig pool så skulle förberedelserna varit väsentligt längre.

    Dräneringsrören är till för att släppa undan regnvatten och vatten som stänker över vid bad. Så att det inte blir en "pool" under poolen. Behöver inte vara många rör alls. Principen för dräneringen är samma som när man dränerar ett hus så sök runt i forumet så hittar du säkert hur du ska göra. Nu la jag själv ingen dränering (känner att det skulle ha varit bra att göra) men jag skulle lägga ett rör i ett singeldike, som en slinga i ytterkantena av poolen. Som ett "Q" med utlopp i slänten nedanför poolen.

    Mitt sandlager är inte alls tjockt. Bara för att få en jämn yta som är helt i våg. Markisoleringsplattorna är inte alls nödvändiga men hjälper en del i att minska nedkylning av poolen och ger en skön botten att gå på. Vissa lägger ett sandlager ovanpå markisoleringen innan poolen ställs på plats men det har vi inte gjort. Det fungerar så här också men nackdelen är att det kan bli fotavtryck i markplattorna om någon stampar till i botten under vattenlek.

    Angående poolskydd så har du fått svar av andra redan.

    TUSEN TACK för ditt svar!

    Mao fungerar det att göra som jag tänkt! Får börja gräva redan nu och ta lite om dagen så ska det väl bli klart till sommaren När man gräver ner dräneringsrör, hur fungerar det? Lägger jag bara ut rören och sedan lägger på jord? Ska jag lägga dem på något särskilt sätt? Hur långa bör de vara? Hur många bör jag ha?

    Hur tjockt lager med sand lade du? Och hur tjocka markisoleringsplattor hade du (om det nu finns olika tjocklek på dem)?.


    Fanns det någon särskild tanke med markisoleringsplattorna? Eller var det bara för att få det riktigt jämt?

    Ska ta till mig av dina råd. Tills dess vi byggt altan kommer polen att stå ovan mark och kräva att man klättrar över kanten (via stegen) för att ta sig i. Då borde man klara sig utan staket eller vad tror du? Så sett är man väl skyldig i vilket fall, om något skulle hända. På vilket sätt skyddar inte medföljande poolskydd? Rent juridiskt att det inte anses som tillräckligt skydd, eller att ett barn/djur lätt forcerar igenom det om man hoppar upp på det?

  6.    länk #6
    Nimajnebs avatar
    Gudfader Medlem: Jul 2007
    Län: Blekinge
    Inlägg: 6 910
    Inloggad
    Om lutningen på tomten är 15-20grader så känns det nog klokast att ta en mindre ovanmarkare.
    Nivåskillnaden blir ju runt 1,5m(!) med 5m diameter.
    Det betyder att du bör ha stödmurar på båda sidorna.
    Har du sedan tänkt att ha den mer permanent så skulle jag gjort ett ordentligt markarbete med markduk, makadam, och sand.
    .......or oatävööööööööö

  7.    länk #7
    ROtPOtAs avatar
    Nykomling Medlem: Jan 2012
    Län: Västra Götaland
    Inlägg: 4

    Tusen tack för alla era råd!

    Jag förstår att ditt "utförande någon som helst referens till hur man SKA göra "by the book" " it-snubben. Och jag inser att jag får läsa på en del.

    Tänkte på detta med att få underlaget i våg, behöver man köra med en sådan där markvibrator för att trycka till det ordentligt och få det helt jämt, eller hur gjorde ni?

    Som du säger Nimajneb så är det helt klart värt att höra arbetet ordentligt, och vi hade börjat diskutera stödmurar innan jag läste ditt inlägg, så det känns bra att vi verkar vara lite på rätt spår iaf

    Jag ska ta lite kort på hur det ser ut nu och så försöka läsa på och sedan kolla av med er om jag verkar ha fattat och får till saker i rätt ordning. Hoppas ni orkar hjälpa mig lite till
    Snälla, ha överseende med min dyslexi och idioti. Jag försöker iaf!

  8.    länk #8
    Fullvärdig medlem Medlem: Feb 2009
    Län: Stockholm
    Inlägg: 157

    I instruktionerna för vår 4m runda pool stod det uttryckligen både i den svenska och engelska instruktionen att man INTE skall fylla på jord i en sluttning, bara gräva ur i den högre änden. Svårt att lyckas packa det som är utfyllt lika bra som ursprunget.

    Vi köpte vår pool från www.primastar.nu, finns instruktioner där hur man gör underarbetet - vilket ni borde fått med er pool med.

Om detta ämne

Users Browsing this Thread

Just nu läser 1 personer det här ämnet. (0 medlemmar och 1 gäster)

annons

annons

annons

annons

Senast bloggat
idag 19:30
Marlene Eskilsson
idag 13:17
johan_mlg
igår 21:29
Heidi Mikalsen
22 maj 15:42
Marlene Eskilsson
19 maj 09:42
Heidi Mikalsen
Annons