Nu är vi äntligen färdiga med vår TV-vägg/TV-hiss. Vi har sågat av väggen mellan trappan och vardagsrummet så att den blev ca 1m hög. Sedan byggde vi in TVn (samsung 8005, 55tum) i väggen och monterade den på en hiss från Lava. På framsidan har vi gjort tre fack för boxar mm och på kortsidan har vi ett fack för telefonen. Det var en hel del pyssel att få till allt bra men nu när det är färdigt är vi supernöjda.
Sist jag skrev och bad om tips på hur vi skulle lösa "luckproblemet" var det en del som ville se film och foton när det var klart. Har lagt in en länk till videon som ligger på youtube och foton har jag bifogat.
Jag kan tipsa om att beställa TV-hiss grejer från England till bråkdelen av priserna här i Sverige. Det finns en del på http://amazon.co.uk/ och sen hittar man massor på http://ebay.co.uk/. Vad det gäller eBay, se till så det skeppas från ett EU land så du inte åker på moms och tullavgift!
Vissa grejer skeppas direkt från Kina eller USA...
Njae asså vi har soffan ca 5m från TVn så vi tycker inte att det blir högt, var lite oroliga för det innan med men det känns som en bra höjd nu. Ska ta lite fler bilder och lägga in. Får se om de vänder på sig den här gången med men ska göra mitt bästa. Ska se om jag hittar bilder från byggandet. Jag vet att vi har det men ska hitta dem med
Vad gäller att köpa hissar från USA så vill jag bara varna för att de har 120V som standard och inte 230V som vi har. Kan vara att det inte är exakt 120V de ar men de har lägre än vad vi har iaf.
Vad gäller att köpa hissar från USA så vill jag bara varna för att de har 120V som standard och inte 230V som vi har. Kan vara att det inte är exakt 120V de ar men de har lägre än vad vi har iaf.
Det är sant, men nu tipsade jag om att köpa från England eller annat EU land och där är det 220-240 volt som gäller...
Fullvärdig medlem
Medlem: aug 2010
skåne 137 inlägg
Skulle bli lite tv tittande med en sådan skojig anordning. Upp och sen och ner och sen upp, ner igen - ni förstår...
Sent from my Lumia 800 using Foroplex
Jo vi har köpt sånna gummitassar och de är ditsatta sedan jag la upp filmen. Vad jag själv hade önskat är attskrämma motorn lät mindre. När vi beställde hissen sa de att de jobbade på en tystare motor på Lava så vi avvaktade. När det sedan gått nästan ett år efter första kontakten och de fortfarande inte kommit med någon ny motor trots att de sa att den skulle ut på marknaden bara någon månad efter första kontakten så orkade vi inte vänta längre.