Altan & uteplats (forum) Annonsera Arkitektritat & extern design (forum) Arkitektur Badrum Badrum (forum) Bastu (forum) Belysning (forum) Bilder Biobränsle (forum) Bloggar Bygga Bygglov (forum) Byggnadsvård (forum) Cookies Ekonomi & Juridik El (forum) El & Teknik Facebook Fasad (forum) Forum Fjärrvärme & gas (forum) Fritidshus (forum) Fråga experten, advokat Fråga experten, arkitekt Fråga experten, byggnadsingenjör Fråga experten, byggnadsvårdare Fråga experten, elingenjör Fråga experten, inredningsarkitekt Fråga experten, plattsättare Fråga experten, trädgårdsdesigner Fråga experten, vvs-konsult Färg, måla & tapetsera (forum) Fönster & dörrar (forum) Försäkringar (forum) Golv (forum) Grund & Mark Grund & markarbeten (forum) Hantverkare (forum) Hemma hos (forum) Hustillverkare (forum) Information & feedback (forum) Inredning (forum) Isolering (forum) Juridik (forum) Kontakta oss Kök (forum) Kök & Inredning Köpa & sälja hus (forum) Köpes & bytes (forum) Länkguiden Lösvirke & timmerhus (forum) Medlemmar Miljö & hälsa (forum) Möbelsnickeri (forum) Nyheter Nyhetsbrev Olja & el (forum) Om Byggahus.se Ordlista Planlösningar (forum) Pool (forum) Priser, kalkyler, fastighetsskatt m m. (forum) Rapportera fel Redax blogg Quiz Referenser hantverkare & entreprenörer (forum) Regler Renovera Småhus, garage, friggebod, m m. (forum) Socialt & projekt (forum) Solvärme & vindkraft (forum) Start Stenhus (forum) Säljes & skänkes (forum) Tak & vind (forum) Teknik (forum) Tillbyggnad (forum) Tipsa redaktionen Tomt & Trädgård Tomter (forum) Träd, buskar, häckar & gräsmattor (forum) Trädgård allmänt (forum) Trädgårdsmaskiner (forum) Tvättstuga (forum) Vatten & avlopp (forum) Ventilation (forum) Verktyg, maskiner & fordon (forum) Vitvaror (forum) Värme Värme allmänt (forum) Värmepumpar (forum) Växthus (forum) Wiki Övriga diskussioner (forum)
Skriv svar Nytt ämne
  1.    länk #1
    Nykomling Medlem: Jul 2007
    Län: v.götland
    Inlägg: 35

    Kontio eller annan timmerhustillverkare ?

    Ligger i startgroparna att skaffa ett fritidshus/jaktstuga på 30-50kvm och har fastnat för en Kontiostuga i timmer. Tycker det är svårt att hitta folk på internet som byggt med Kontio.

    Har även kikat på Ekenässtugan men då dom bygger i 70mm timmer och kör på invändig isolering medans jag vill helst ha helt i timmer.

    Mer frågor till er som byggt timmerhus, är det svårt? Vi har tänkt att bygga själva mest o ta in en vän till mig som är snickare.

    Plintgrund eller platta? Försäljaren rekommendera platta, ett jobb vi isåfall kommer leja bort.

    Finns det någon annan tillverkare som rekommenderas?

  2.    länk #2
    Fullvärdig medlem Medlem: Dec 2010
    Län: Dalarna
    Inlägg: 121

    Pröva med en lokal timmrare först och se vad du kan få för pris.

  3.    länk #3
    Nykomling Medlem: Jul 2007
    Län: v.götland
    Inlägg: 35

    Fick härom veckan en offert på Kontio 25kvm med loft över halva stugan. Timret var 180*170. Skulle ha 300.000 för själva byggsatsen plus frakt 25.000 . Tyckte det kändes ganska dyrt. Det är ju bara en stomme så att säga.Tillkommer ju både montage och grund.

  4.    länk #4
    Junior medlem Medlem: Jan 2009
    Län: Uppsala
    Inlägg: 61

    Håller absolut med lordmetroid, Prata med en timmerman. För det priset på frakt behöver du inte köpa lokalt ens.

  5.    länk #5
    Nykomling Medlem: Sep 2005
    Inlägg: 32

    Har just köpt en stuga från http://www.vaksik.ee/

    Enligt min åsikt ligger de mycket bra till i pris och kvalité, och de har absolut bäst bemötande. Kräver dock relativt goda kunskaper i engelska.

  6.    länk #6
    Gudfader Medlem: Dec 2004
    Inlägg: 4 393

    Timmerhus är som gjorda för plintgrund.

  7.    länk #7
    Fullvärdig medlem Medlem: Dec 2010
    Län: Dalarna
    Inlägg: 121

    Varför är plintgrund att föredra framför platta för timmerhus?

  8.    länk #8
    Gudfader Medlem: Dec 2004
    Inlägg: 4 393

    Plintgrund är billigare att anlägga. Ger lägre material- och markkostnad, vilket är möjligt tack vare liggtimrets egen spännvidd. Konstruktionen behöver bara en stödpunkt under varje timmerknut. Och det är också på exakt detta sätt traditionella timmerhus uppförts.

    Platta förutsätter någorlunda plant underlag. Plintgrund fungerar till och med i slänt. Också detta har i äldre tider varit ett sätt att spara. Man byggde inte på sina fina plana odlingsmarker. Man byggde i åkerlandskapets stenbundna och odugliga marginal.

    Slutligen: Eftersom plintgrunden är naturligt ventilerad blir den - åtminstone jämfört med traditionell torpargrund - mera idiotsäkert problemfri.

  9.    länk #9
    Junior medlem Medlem: Dec 2011
    Län: Trondheim,nord-trøndelag
    Inlägg: 83

    Gunden till at du inte hittar folk som har använt de, är helt enkelt att timmerhus/stugor är rätt så uvanliga i Sverige. Kontio är en stor leverantör och har vad jag förstår väldigt gott rykte i Finland.

    MVH
    Sakke

  10.    länk #10
    Nykomling Medlem: Dec 2011
    Län: västra götaland
    Inlägg: 1

    Kontio

    Bygger just nu ett timmerhus från Kontio. Bottenyta ca. 90 kvm.
    Timmertjocklek 205 mm utan extra isolering i väggarna.

    Här får ni mina erfarenheter:

    Grund:
    Förmodligen billigast med plintgrund eftersom det som sagt tar upp ojämnheter i underlaget lättare än platta. Timmerstommen är också konstruerad för att klara punktlaster i knutkorsen där den är som starkast.
    Vi valde platta på mark eftersom vi ville ha golvvärme och till stora delar klinkers på golvet.
    Då får man en stabil yta att utgå ifrån samt att det är enkelt att gjuta in golvvärmen i plattan.

    Göra jobbet själv:
    När man inte har isolering i väggarna utan använder massiva stockar 180 mm och större så blir stockarna väldigt tunga att hantera. En kran kan rekommenderas. Använder man den tunnare typen så ser jag inga hinder till att resa huset själv. Passformen var det inga problem med och det följer även med tydliga instruktioner och ritningar.
    Något handbilande av timmer för att det skall passa är det inte tal om utan det är som ett legobygge. Det är viktigt att placera byggsatsen rätt på tomten så att man hittar rätt stock vid rätt tidpunkt. Annars går tiden åt till letande bland stockhögarna.

    Hantverkare:
    Det är ont om hantverkare som har byggt timmerhus i Sverige (vanligare i Finland). Om ni skall anlita hantverkare så skulle jag rekommendera fast pris för resningen samt anlita en hantverkare som rest stommar tidigare. kanske kan leverantören hjälpa till med kontakter. Hantverkare har en tendens att starta upp en massa jobb och sedan göra klart på andra ställen innan de kommer tillbaks. Var tydlig med i kontraktet när ni vill att bygget skall vara klart och vad som då skall ingå.

    Tillverkare:
    Finnarna har mängder med tillverkare. De verkar i princip alla använda samma metoder dvs. maskinkinfrästa stockar som ej varit hopbyggda innan leverans. Vad jag vet så saknas det väldigt sällan delar eller att något skulle varit feltillverkat hos de större tillverkarna (Kontio, Honka, Finnlamelli).

    Lamelltimmer eller inte

    Vårt hus är tillverkat av lamelltimmer 205x225. Huset restes i våras och det har i princip inte satt sig någonting under första halvåret. Om det beror på lamelltimmer eller inte vågar jag inte svara på. Trät verkar dock ha varit torrt eftersom det knappt blivit några sprickor.

    hör av er på forumet om ni har fler frågor.

    / Finnen

  11.    länk #11
    Fullvärdig medlem Medlem: Dec 2010
    Län: Dalarna
    Inlägg: 121

    Icke att förglömma är mamuttihirsi http://www.mammuttihirsi.fi/se/ som säljer lamelltimmerhus med hantverkar inkluderade i priset.

  12.    länk #12
    Fullvärdig medlem Medlem: Jan 2009
    Län: Västra Götaland
    Inlägg: 231

    Har en bekant som har två Honka-stugor, ståendes i Finland. En rundtimmerstuga, 1 1/2-plans, som har krympt lite drygt en decimeter. Den andra, enplans med lamelltimmer, har krympt ca 6-7 cm.

    Väldigt trevliga stugor. Jag vet inte vad tillverkarna erbjuder för lösningar, men om jag skulle bygga ett timmerhus så skulle jag se till att montera köket på en "flytande" vägg, det skulle bespara en massa justeringsarbete.

  13.    länk #13
    Junior medlem Medlem: Dec 2011
    Län: Trondheim,nord-trøndelag
    Inlägg: 83

    Som regel så sänker sig lamelltimmerhus mycket mindre, detta är på grund av høg passform och tort virke ved montering. Men om stokkarna har blivit lite fuktiga under montering så kan det säkert hända att det blir en del sänk.
    Er relativt vanligt att montera kjøkken på en "flytande" vegg. Så är det iaf på våran stuga(rundtimmer från 1990)

    MVH
    Sakke

  14.    länk #14
    ninos avatar
    Forumgud Medlem: Feb 2007
    Län: Dalarna
    Inlägg: 1 899

    sälen timmerhus ab om du ska ha ett riktigt timmerhus

  15.    länk #15
    Junior medlem Medlem: Dec 2011
    Län: Trondheim,nord-trøndelag
    Inlägg: 83

    Vad är "ett riktigt timmerhus"?
    Men de är säkert bra de också.

    MVH
    Sakke

Om detta ämne

Users Browsing this Thread

Just nu läser 1 personer det här ämnet. (0 medlemmar och 1 gäster)

Taggar

annons

annons

annons

annons

Senast bloggat
idag 19:30
Marlene Eskilsson
idag 13:17
johan_mlg
igår 21:29
Heidi Mikalsen
22 maj 15:42
Marlene Eskilsson
19 maj 09:42
Heidi Mikalsen
Annons