hallå, om man ska ljudisolera ett litet utrymme på ett par kvadrat ( pumphus inomhus) vad bör man använda då? vanlig isolering eller frigolit?

Tomas
 
Mineralull om du skall ta hand om resonanser... Frigolit är komplett värdelöst när det handlar om ljudisolering...

Sen hmm pumphus.....stomljud...hmm står pumpen på någonform av fjärdring? Är golvet betong eller trä? Förmodligen btg... det är ju bra i sånna fall.... Men ta mineralull och sätt det mot väggarna Klä med tunt tyg och spila sedan en panel på detta så har du byggt dig en spaltabsorbent... Sedan kan man alltid disskutera om det är bra eller dåligt... Personligen hade jag nog gipsat en vägg och pendlat ned ett tak....Men det är en annan historia
 
För lågrekvent buller funkar tunga material bäst. Gips i tjocka lager är billigt och bra. Blymattor ännu bättre men dyrt. Kombinera med luft = ull i flera skal så får du en bra dämpning. Dörren är extra viktig.
Med stomljudet finns kvar. Gjut ett löst tungt betonfundamet till pumpen. Skuva fast pumpstativet med vanliga gummidämpare på fundamentet. Ställ sedan fundamentet på golvet med nya gummidämpare mellan. Då minskar stomljudet avsevärt. Betongfundamentets tyngd dämpar svängningarna och gör att restljuderts frekvens åker ner ännu längre så att man inte hör det (om man inte är val ;D).
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.