Junior medlem
Medlem: Nov 2008
Län: Älvsborg
Inlägg: 80
Till freidshen:
Detta är från ett mail jag fick från LB-hus säljare där jag bor:
"Panelen utvändigt är grundmålad med med Alcro Bestå grundfärg och inte bara skyddsmålade som hos de flesta andra leveranörerna har. Elcentral med energimätare där det går att se vad som förbrukas till uppvärmning respektive hushållsel."
Så det stämmer väl: Man betalar mer för kvalitet/högre standard. Tror man kan deala bort en del med att göra mkt själv såsom tapeter och golv. Då vi hittat tomten vi vill ha så blir det att träffa denna säljaren och en från Björklidenhus.
Enligt Smålandsvillan så kan man utnyttja rotavdraget när slutbesiktningen är gjord
JO, det stämmer faktiskt nästan. Fast man kan inte utgå från slutbesiktningen utan från när huset slutar klassas som byggnation - alltså när du har fått slutintyget från kommunen. Då sätts ett värdeår - 2009 för alla hus som färdigställs under 2009. Hela 2009 klassas huset som byggnation så först 2010 kan man börja inreda övervåningen och få det på rot-avdraget. Då räknas det som ombyggnation. Har kollat detta med Skatteverket.
Njaaa....det var jue övervåningen som kunde inredas efter slutbesiktningen, för du har jue redan ett beboeligt hus som du har flyttat in i, sedan bygger du till på övervåningen. De tar runt 460 000 för de större, och sedan skulle man kunna dra bort 100 000 på det.
Sedan är det jue inte 50% på hela arbetskostnaden, utan "bara upp till 100 000/person