Golv
BirgitS: Du vill inte ha några smala bitar någonstans, dvs. du måste mäta hur det blir både längs nuvarande rums kanter och längs det större rummets kanter. Sen bör det väl finnas en marginal till väggen som ska bort så att inte klinkern närmast förstörs när väggen rivs.
mattie_river: [citat] Flytspackla 1-1,5 cm först har jag däremot tänkt på.
Tompafix: Det funkar bra. Detta kit från Kärhs har fler färger så att det är lättare att matcha färgen. Den har också det som behövs för att smälta vaxet. För att det ska bli riktigt bra får du göra ådringen i en annan färg. Det är ett litet hantverk att få det bra.
erik999999999: Hoppas någon gjort nåt liknande! I processen att fixa en gammal wc i källaren la jag ett lager med LIP 220 avjämningsmassa över klinkret. Ytan blev EXAKT som jag ville ha det. Jag köpte tidigare micro cement som jag skulle ha ovanpå för att få rätt betong look men det blev redan en perfekt ljusgrå betong look med avjämningsmassan. Nu vill jag inte ägna en massa tid och pengar på att
joasag: Detta: https://www.bauhaus.se/final-finish-finspackel-830-4-5kg
hempularen: Men när man ser hur det har sviktat upp. Ligger parketten med korrekt rörelsemarginal mot väggarna i rummet. Det ser ut lite som att parketten sviktar upp, för att den tagit i väggarna.
heimlaga: Ångermanbalens Såg i Bjurholm brukar ha den där virkeskvaliteten och de hyvlar nästan vad som helst på beställning. Helt klart dyrare än Byggmax men kvalitetsvara kostar.
Killen som behöver hjälp: Hej! Har köpt lägenhet i ett 30 talshus och ska byta plastmattan på betonggolvet som täcker hela lägenheten. Tänkte göra jobbet själv och har kollat runt en heldel på nätet och tycker det varierar extremt mycket i pris. Vill gärna komma undan så billigt det bara går med ett furugolv vitlaserat eller liknande. Någon som installerat detta och prövat en ekonomi planka och fått bra
Rabbithole: Blir nog bra det där!
Emlans: Juste, vad smart! Vi har också robotdammsugare så det måste vi ju tänka på. Tack!!
sturnus: I laid this floor. One note: store employees do not know how to handle it in the warehouse. The result was that two packages had damaged edges or corners. You won't notice it without unpacking. Other than that, the quality is normal, I didn't notice any difference from other brands. According to Biltem on the leaflet, a good class of abrasion and resistance to moisture
Manfreds: [citat] Helt ok nöjd. Har fått riktigt stora märken efter sofforna som av någon anledning skaft ordentligt. I övrigt tycker jag nog den har varit ganska tålig. Jag föredrar vaxat golv dock och är inte helt nöjd med finishen på tarkett.
lunnabo: Är väl ett klickgolv? Bryt upp golvet och lägg det rätt dvs utan glipor.
Cissi80: Tack snälla puhhhhh nu känner jag mig inte lika orolig längre. Då ska jag fixa till detta. [citat]
Händige Hans: Tack för era svar. Ja, gliporna finns året om i alla väder, men med största sannolikhet är de inte exakt lika stora hela året. De som är på bilden är ju kanske 4-5 mm nu och krymper möjligtvis någon millimeter när luftfuktigheten är som högst. Det ser ut som det funnits någon slags fog tidigare som smulats sönder med tiden. Även om golvet är långt ifrån perfekt så kommer vi
danriols: Jag har en entre i mitt fritidshus där jag vill lägga klinker. I hallen utanför entren vill jag inte ha klinker utan tänkte ta fram underlagsgolvet under linoleum mattan och slipa/måla detta. Lägger jag klinker i hallen får jag en massa skarvar mot övriga rum samt strul med dörrar som inte kommer gå att öppna. Jag vill dock ha klinker i den lilla entren men vill ha en så låg skarv
dendärmia: Hej! Vi ska lägga nytt klinkers i källaren och har tagit bort det gamla. Måste vi knacka bort den gamla fogen/bruket eller kan vi köra nytt bruk med golvet direkt på? Känns som ett stort jobb att knacka bort det... [bild] [bild]
Kungdolf: Hej, Hur blev det för er? Står inför samma beslut :) // Oliwer
Kurtivan: [citat] Jag lejde en firma som bytte mina rör, eftersom de gamla var betongrör så kunde han styra in plaströr inuti dem på vissa ställen så allt golv behövde inte tas bort. Först undersökte han golvtjocklek med att borra hål och sedan så sågade han upp det med diamantskiva.
JonasJN: Har ni något hum om hur mycket material av parketten som finns kvar? Roligt att spara men tråkigt att lägga ner en massa jobb för att sen upptäcka att det bara är 1.5-2mm kvar att slipa på.
Småbrukaren: Prova tvätta bort. Går det inte så prova slipa. Använd mask.
Tobbe_C: Det kommer att fungera att lacka golvet. Jag skulle valt en ganska matt lack då det annars kommer se för nytt ut. Jag tycker dock du skall överväga att såpskura golvet istället. Som lackat tycker inte jag man får den där ”barn” känslan. Jag skulle istället såpskurat golvet med äkta såpa. Upprepa behandlingen sedan årsvis.
Martin667788: Hej, sen på tråden tyvärr. Precis som tidigare personer nämner krymper trägolvet på vintern. Misstänker att ni har golvvärme på plan 1 ? Ett vitmattlackad golv är mycket mindre ”förlåtande” när brädorna krymper i den torra luften på vintern. Golvvärmen gör det värre. Normalg går det tillbaka under sommaren. När det gäller ”plattningsfel” och rena vinkkrlfel i
lunnabo: [citat] Båda alternativen både känns och ser fattiga ut. Trägolv eller klinker ser betydligt bättre ut. Finns många hårda fina trägolv som är vackra, tåliga och funktionella.
Jonasindio: [citat] Precis, det är den tunna remsan som inte har plastgolv som behöver "höjas" ca 15mm. Där gick träreglar tidigare och på träreglarna satt gips. När vi tog bort reglar och gips så blev det denna smala sänkning av golvet som måste justeras. Där ligger redan åldersbeständig plast, som tidigare skyddade träreglarna. Ett alternativ är som du skrev är att lägga in trä ovanpå