Hej!

Jag har ett jättefint linneskåp som är oljat. Nu skulle jag vilja måla om det eller betsa det. Ska man på något sätt ta bort oljan innan, eller är det bara att "köra på"? Jag har tänkt mig att det skulle bli åt det brunsvarta hållet, fast inte för mörkt ändå, och så skulle jag gärna vilja få en "gammaldags look" eller hur man nu skall förklara. Hoppas att någon kan ge mig några tips eller råd:D

Tack på förhand!
 
Om det är nyoljat - tvätta med en svag målartvätt och slipa. Därefter borde en lackbets modell Herdins 717 funka.
Anders
 
Linneskåpet är inte nyoljat, det är ca 4 år gammalt, borde jag tvätta med svag målartvätt ändå? Eller räcker det kanske med att slipa det och sedan betsa?

Tack på förhand!
 
Det räcker säkert med en avslipning. Har du använt en möbelpolish på den som innehåller silikon kan du få problem. Prova iså fall på ett dolt ställe. Får du problem med fästet för färgen så tvätta med målartvätt och slipa.
Anders
 
Anders - Tusen tack för all hjälp och råd!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.