Hejsan.
Försökte få en grunka här som egentligen går på 4x1.5v C batterier att brumma med en 6 volts adapter(stabilserad) för att spara in batteribyten men icke!
Har tydligen rätt dålig koll på det här upptäckte jag och kolla man hos t.ex Kjell&Co så hittar man stabiliserade & ostabiliserade adaptrar & switchade nätaggregat.
Vad skall man välja egentligen?
Måste jag köpa ett nätaggregat?
Annars känns ju ett riktigt blyacc som ett alternativ, 6v/12Ah motsvarar ju MÅNGA billiga 1.5v C batterier som ligger på 0.1-0.2Ah!
/mvh
 
"Försökte få en grunka här som egentligen går på 4x1.5v C batterier att brumma med en 6 volts adapter(stabilserad) för att spara in batteribyten men icke!"

En grunka som är avsedd för batteridrift har ofta noll och intet glättning av matningsspänningen och kräver således en BRA nätdel för att inte brumma.
 
AndersG skrev:
"Försökte få en grunka här som egentligen går på 4x1.5v C batterier att brumma med en 6 volts adapter(stabilserad) för att spara in batteribyten men icke!"

En grunka som är avsedd för batteridrift har ofta noll och intet glättning av matningsspänningen och kräver således en BRA nätdel för att inte brumma.

En BRA nätdel för att inte brumma??
:o Men snälla kom igen ;D
Men men, tack för svaret - nästa tack ::)
 
:) Ett normalt beteende vore att apparaten brummade med 50 Hz om man använder sig av en dåligt nätdel...

Men meningen med din apparat är tydligen att den ska brumma??

*ler*
 
patka477 skrev:
:) Ett normalt beteende vore att apparaten brummade med 50 Hz om man använder sig av en dåligt nätdel...

Men meningen med din apparat är tydligen att den ska brumma??

*ler*

Med brumma menade jag fungera rent allmänt, den skall inte låta något för det är en ozon/jonisator och börjar den föra oväsen är jag nog illa ute :-/
Provade med en annan nätdel från en avlagd mobiltelefon och den fick inte heller ens dioden att blinka glatt, fulkopplar jag ett 9v batteri på kontakterna så fungerar det som det ska :-?
Har den nere i källaren för det ena vattenlåset där torkar ut ganska fort för det tappas aldrig vatten där inne och det luktar inte mumma direkt..
Vad göra?
/mvh
 
AndersG svar täckte igentligen rätt väl det troliga problemet med bytet av drivkälla. Som du märkte sände ordet "brumma" helt andra associationer till de som sysslar med dylika problem ;-)

Rent principiellt är DC DC. Same same but different. Vad som kan skillja är just hur "ren" DC:n är. Hur mycket av den ursprungliga AC:n finns kvar eller hur mycket annat skräp kommer med.

Ett ostabiliserat nätaggregat eller batterieliminator (same same) har en viss spänning obelastat, men denna skjunker sedan beroende på hur mycket du belastar den med.

En stabiliserad batterieliminator justerar sig själv allteftersom belastningen ökar så att spänningen ut alltid är konstant. Jämför med en bil som kommer på E6 mot halandsåsen. Sätt i cruise control på 110km/h och den håller det uppför hela backen.

En switchad batterieliminator är bara en annan metod att plocka ner spänningen. Man använder inte då en transformator, utan hackar sönder 230Ven. Tyvärr för detta hackandet med sig en hel del högfrekvent snask ut på utspänningen, som måste filtreras bort i apparaten (eller i en välgjord batterieliminator).

Du skall definitivt använda en stabiliserad eliminator. Sedan gäller det helt enkelt att hitta en riktigt bra sådan. För problemet är med största sannolikhet just detta.

Har själv en nummerpresentatör som hade en gammal (med tranformator) batterieliminator. Denna drog dock en hiskelig massa förluster, så jag bytte den mot en switchad dito. I princip fungerar presentatören. Displayen är igång, menyer fungerar, men den visar inga telefonsamtal. Det jag har slutit mig till är att min switchade nätdel producerar en massa skit som stör DTMF (den signalmetod som används för informationen) mottagningen.
 
Jag har löst flera såna problem med att sätta på en stor elektrolytkondensator mellan + och minus. Ta så stor som du hittar (ex 10 000 microfarad).
 
Granit999 skrev:
Jag har löst flera såna problem med att sätta på en stor elektrolytkondensator mellan + och minus. Ta så stor som du hittar (ex 10 000 microfarad).
Håller med, men storleken är beroende av vilken belastning man har och frekvens på brummet. Ofta räcker en 1000uF konding med en liten tantal på 1,0 uF parallellt för att ta de höga frekvenserna.

Annars tycker jag att en liten batterieliminator för ett par hundra borde vara det absolut smidigaste, t ex från Clas O.
 
Det finns ju transformatorer i switchande aggregat också, även om de jobbar med högre frekvens (än 50 Hz), och därför kan göras mindre.

Jag tycker att det låter som om det ursprungliga problemet är att grunkan tar för mycket ström för att "brumma" med den batterieliminator du provade med. Kan du inte mäta strömmen vid batteridrift, så du får en uppfattning om vad det handlar om?
Ibland är det startströmmar som måste till för att komma igång. Sen kan förbrukningen sjunka under drift. Batterieliminatorer är stämplade med max ström de kan leverera.

Principiellt brukar man säga att antingen använder man linjära aggregat och andras störningar eller switchande aggregat och sina egna störningar.
 
Tar för alla fina svar :)
Jag har en stabiliserad nätadapter i 200:- klassen (med ställbart volttal och en del olika munstycken) - den ville inte räcka till.
Den första adaptern jag provade är på 1200mA och det skall ju räcka gott och väl för något som går på 4 C-batterier..
Telefonadaptern var också stabilserad och jag grävde fram en till ur förrådet som verkar vara ostabilserad (saknar symbolen för stabiliserad DC iaf) men ingen vill få det hela att fungera :-?
En kondring var en av möjligheterna jag tänkte på.
En diodbrygga var en annan tanke men jag vet inte hur jag skulle dosera dioderna eller om det ens skulle fungera :o
Jag tror problemet kan vara att det sitter något fisigt datorchip i den som styr vilka perioder den skall vara på samt avslagen(förprogrammerad), skall koppla mig förbi det sen och prova den vägen.
Jag har multimeter så jag kan spänningsprova och jag har kontant hela vägen, det är bara typen av DC som mystiskt felar.
/mvh
 
Ställ in din multimeter på AC och mät hur mycket AC du får vid full belastning. Den skall vara så låg som möjligt. Det är den du får ner när du kopplar in en kondensator.
 
Granit999 skrev:
Ställ in din multimeter på AC och mät hur mycket AC du får vid full belastning. Den skall vara så låg som möjligt. Det är den du får ner när du kopplar in en kondensator.
Du menar att jag kopplar till adaptern(eller full belastning på multimetern?) och sedan mäter AC`n - eller mäta AC som jag kollar om jag har DC-spänning? (utan adaptern påkopplad).
Tack för hjälpen mannen du är fan rock solid ;)
(& ni andra med men det passade inte så bra ihop med Apersoon eller Lövskog)
 
Jag skall förtydlig. Du kopplar in din belasting och får din brummspänning.
Brummspänning=växelspänningskomposant som ligger överlagrad på likspänningen.
När du har ditt brumm, kopplar du in en multimeter och mäter om du har någon AC.
Den skall bara vara några mV. Kopplar du in en kondensator på ex 1000 microfarad så skall denna spänning gå ner och ditt brumm försvinna. Lycka till
 
Men är verkligen en ozon/jonisator så hemskt känslig för rippel? Jag tycker det verkar vara läge att kolla polariteten och att det är rätt likspänning (alltså rätt volttal) i första hand.
 
mulpac skrev:
Men är verkligen en ozon/jonisator så hemskt känslig för rippel? Jag tycker det verkar vara läge att kolla polariteten och att det är rätt likspänning (alltså rätt volttal) i första hand.
Alltså jag har kollat det 82 gånger. Har en ställbar adapter 1200mA 1,5/3/4.5/6/9/12 och en 5.8v 480 mA den tredje kommer jag inte ihåg på rak arm..
Den fungerar fint om jag tjyvmatar den med ett 9-voltsbatteri.
Grunnade lite på saken här och jag köper ett större blyacc med laddare på 6v så slipper jag i vilket fall ha en adapter som sitter och drar en massa ström i onödan.

 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.