hej ,jag är ny här och behöver lite hjälp med ett elproblem,jag var hos bekant och skulle byta en uttag som var trasigt och satt lös,,jag stängde av strömmen i centralen,testade med multimeter att strömmen var bort,och summade mellan noll och jord fick konyakt som är rättjag och melan fas och noll fick också kontakt och fick kontakt också mellan fas och jord ???
jag testade med andra uttag i huset och fick samma resultat,centralen har ingen jfb,vanliga propp säkring och allt i huset fungerar normalt ,snart blir galen,,kan tänka mig att isolering på fasen har släppt någonstans,,eller ? sen varför jag fick jag också summerkontakt mellan fas och jort i uttaget ?
tacksam om jag får hjälp här,,
 
Troligen beror fenomenet på att något är inkopplat på den grupp du kör summern på. Dvs summern mäter reistansen i en inkopplad lampa eller apparat.
 
Ok?? du menar att det e normalt?
 
Ja, det är ganska normalt att man har allehanda belastningar inkopplade på elsystemet ;)
 
Ja det är troligen normalt.

Om du slår på strömmen och säkringen inte går (kontrolleraq först din inkoppling av uttaget noga) så är det troligen inget fel.

Ett isolationsfel av den farligare typen (som inte löser säkringen) hittar man i praktiken bara mha. en isolationstestare (kallas ofta megger).

Det mäter med hög mätspänning (500 / 1000V). Fördelen med en så hög mätspänning är att då kan strömmen krypa över korta isolerade sträckor. Så om du ex. har en spricka i isoleringen på en kabel så kryper mätströmmen ut genom sprickan. Felet detekteras. Om du mäter med en summer eller multimeter så är mätspänningen typ 5V, då hittar man bara fel med galvanisk kontakt.

I det här fallet så mäter din summer troligen strömmen som ex. går igenom en inkopplad lampa. En 60W glödlampa har en resitans på ca. 900ohm vilket detekteras som kontakt av enklare "summrar", har du sedan flera lampor så blir det tydligare.
 
Om du skruvar ut säkringen till den grupp uttaget sitter på så blir nog summern tyst.
 
Tack för ditt svar..:)
 
Erkänner att det var ett dumt fråga ;)
 
hempularen skrev:
En 60W glödlampa har en resitans på ca. 900ohm
Både ja och nej, 900Ω gäller när lampan är tänd, en glödlampas glödtråd har typiskt 15 ggr lägre resistans i kallt tillstånd.
 
mlkjhr skrev:
Om du skruvar ut säkringen till den grupp uttaget sitter på så blir nog summern tyst.
Njae, är det andra belastningar anslutna på gruppen blir det ju "kontakt" oavsett om säkringen är i eller ur.
 
Om man summrar mellan fas och nolla med spänningen på, och använder ett billigt instrument så kommer man mest troligt att få lite rökutveckling i instrumentet :)
 
Själv klart men strömmen var inte på..
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.