Har haft en nära ögat händelse i min tvättstuga i går kväll. Körde först tvättmaskinen och därefter torktumlaren. Gick in och skulle stänga av torktumlaren när den nästan var färdig och tyckte det luktade lite brända kablar/plast. Såg missfärgningen på kontakten till torktumlaren och kunde också känna att anslutningen var varm, inte het men varm. Idag så började jag felsöka och har hittat följande saker som visas på bilderna nedan. I kopplingsdosan som matas direkt från centralen 3x 10A med 1,5 m2 ledning via en brytare så har fasledningen till tvättmaskinen gått varm och höljet smält invid kopplingsplinten. Ledningen till torktumlaren ser ok ut. Stickkontakten/Uttaget till torktumlaren har dock gått varmt såpass att kantakten hade smält fast och gick ej att ta bort. Fick använda en polygrip och bryta bort den så man fick isär och kunde se vad som hänt. Måste ha varit dålig kontakt i stiftet? då plasten smält runt själva stiftet i stickkontakten.

Grejjen är den att det alltid varit problem med tvättmaskinerna i den här tvättstugan och dom har gått sönder med 1 till 5 års intervall med brända kretskort osv. Sist det hände var nog 2008 tror jag och då fick jag rådet att kolla över och efterdra alla skruvplintar särskilt noga med nollan vilket då gjordes. Hittade då även en nolla som var dåligt dragen. Sedan dess inga problem. Men nu är det tydligt att nåt är fel igen.

Ska se om jag kan få hit en elektriker som jag känner men vet inte om han kan nu i helgen kanske senare i veckan. Kan någon annan komma med lite kunskap om vad som har hänt här?

/Andreas

Länkar till bilder:
https://dl.dropbox.com/u/8952157/20130331_103515.jpg
https://dl.dropbox.com/u/8952157/20130331_102142.jpg
https://dl.dropbox.com/u/8952157/20130331_102152.jpg
https://dl.dropbox.com/u/8952157/20130331_102108.jpg
 
Tycker där ser allmänt stökigt ut. Bytt uttaget, väck med plinten, klipp bort fram till frisk isolering och skrapa kopparledarna tills de är fina, kör sen med WAGO eller liknande.
 
  • Gilla
aivo
  • Laddar…
Den gjutna stickproppen ser precis som du säger ut att ha haft dålig kontakt invändigt, stiften ser ju fina ut i delen som gått in i uttaget. Den andra varmgången i dosan är bara vanlig dålig kontakt och tyvärr beror den nog på att den som kopplat där inte är van.

Plinttypen i dosan kan vara svårarbetad och är i princip ganska dålig med sin enkla ofta dåligt tillverkade skruvförbindning. Men som det verkar av bilden ligger ledarna snett in i hylsan ev i kors under skruven och då är det bara en tidsfråga innan man får lite glapp och med hög belastning givetvis varmgång. Om det ska funka bra i såna plintar får man skala vettig längd och vara noga med att de ligger parallellt och fint under skruven och försöka lägga in från båda hållen så att inte tex fyra trådar är stuckna från ett håll utan 2-2 eller 3-1. Men bäst att kasta såna plintar och köra med någon toppklämma tex Wago som Slugge nämnde.
 
  • Gilla
aivo
  • Laddar…
Tack för er input. Har nu klippt bort och gjort en temporär lösning med Wago som jag hade hemma. Fixar nya kapslingar och gör en fast inkoppling av både TM och TT i veckan som kommer. Tack igen båda två.
 
Den blå kabeln från höger sida såg inte ut att sitta fast i kopplingsplinten (bild 2).
Tur att inget värre hände hos er .:)
 
Micro: jodå den satt allt fast, syns lite bättre om man förstorar bilden en gång ledaren som sticker ut kommer från andra sidan. Och ja gött att det inte blev värre än så här:thumbup:
 
Tur att det gick bra.

Som jag alltid brukar skriva:

Man ska INTE ansluta stora förbrukare typ torktumlare och elradiatorer med stickpropp. Det här är bara ytterligare ett exempel i en lång rad av bränder och incidenter.

Klipp stickpropparna och anslut maskinerna fast. Drag åt skruvarna ordentligt, och efterdrag gärna lite senare.
 
  • Gilla
GK100 och 1 till
  • Laddar…
Fast då är det inte säkert att garanti på sakerna gäller längre, så tokigt kan det tyvärr vara.
 
Det är nog ingen fara. Jag har aldrig hört talas om något fall i verkligheten där det hänt.
 
Ja det kommer bli fast inkoppling av både TT och TM med Wago klämmor i en ny kapsling nu under veckan. Ska bara låta förkylningen göra sin grej först...
 
Vore intressant att syna dessa fel under lupp för att bekräfta orsakerna lite noggrannare. Ligger t.ex ledarna i kors i kopplingsdosan och sitter de löst? Varför gick den varm i just detta fall?
 
Redigerat:
  • Gilla
GK100 och 1 till
  • Laddar…
Det som händer när det är dålig kontakt är att korta bortfall av strömmen som kommer i snabbtakt då ökar motståndet och det hela resulterar i värme.
Samtidigt så genererar det höga frekvenser som gör att elektroniken tar stryk. Det är därför du haft problem med brända kort. Om du har noterat så på vissa elektronik sladdar sitter det en liten klump och det är en feritkärna som filtrerar bort höga frekvenser. Vanligt på bärbara datorer och mobilladdare.
 
Fast i fallet med ferritkärnor på laptopladdare och andra switchade nätaggregat handlar det oftast om att inte högfrekvent skräp ska läcka UT på elnätet. ;-)
 
Efter att ha sett detta inser jag att det kanske är dags för en rejäl elbesiktning med värmekamera här hemma. Borde väl gå att hyra och göra själv misstänker jag?
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.