elmont skrev:
Har aldrig sett/hört att någon ledspotts tillverkare ha några specifika krav på vilka downlightboxar man kan använda. Så jag är rätt säker på att det är helt ok. Inte ens halogendownligts tillverkarna brukar säga vilken typ/fabrikat det ska vara på boxen.
Då har du missat något. De fabrikanter som också tillverkar/säljer egna "hinkar" förordar dom. Sen i övrigt så storleken är ju a och o, detta kanske man måste söka genom att läsa någon teknisk beskrivning t o m.
 
Och ur många av armaturtillverkarna ( det finns ju hundratals olika fabrikat) har "egna" pottor?? Och vem "kräver" att man använder deras? Och vart hittar man kraven på "pottor" för LED som det gäller i det här fallet. Normalt räcker det med några mm avstånd till brännbart och inga "pottor" för tex 10 W möbelspottar.
 
Normalt ja men om tillverkaren påvisar något så ska det ju följas...du skrev ju det själv tidigare och få fram vad tillverkaren rekomenderar kan man få forska i men de flesta har en rekomendation, var det sen står är ju en annan sak.
Sen finns det tillverkare som rekomenderar pottor av fabrikat som inte är deras egna, just för att de inte tillverkar själva.
Vad dom sen kräver är ju vad man oftast kan läsa sig till men som sagt, du skrev ju själv att tillverkarens anvisningar ska följas och har dom anvisningar angående pottorna så är det inte bara att handla vad som helst....om man inte kontaktar och får ett godkännande för det avsteg man tänker göra.

Så har iaf jag arbetat.....100% säker på att grejerna är ok hela vägen.
 
Redigerat:
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.