fast risken är väl att ett sånt batteri orkar som bäst två "spolningar" med en såndär förbränningstoalett...
 
får strunta i toan, hur skulle det fungera med en platt TV ??
Bra med Biltema, dom har en butik i närheten i Vasastan,, så om jag inte har bil den dagen så kan jag ha i shoppingvagnen på hjul.
Gu va ni på forumet är fiffiga...
 
Batteriet lär du dessutom ändå behöva om du skaffar solpanel, så det är ett bra köp.

Vad gäller en TV så kolla hur mycket ström de verkligen drar, och välj helst någon som kan köras på 12V direkt.

Det går att köra en stor fet platt-tv med omvandlare från 12V till 230V men batteriet lär inte räcka särskilt länge.

Före platt-tv så var det en svart-vit 12"-TV som gällde för att batteriet skulle räcka länge... en sån drog ungefär 1A varpå ett batteri på 60-70 Ah teoretiskt räcker till 60-70 timmars tittande. En tjock-färg-TV drog 3-4 gånger så mycket ström.

Du behöver givetvis en batteriladdare också för att ladda batteriet. Om du har tur så kanske du kan få ha det på laddning i "klubbstugan" men då lär du behöva köpa en bra automatisk laddare för att föreningen ska gå med på att batteriet står i stugan, skulle jag tro.

Risken är att du kör slut på shoppingvagnen om du kör runt en del med ett så stort batteri. Jag skulle nog valt minsta sortens säckkärra (och givetvis ett par bra spännband att hålla batteriet.

Behåll gärna de där skyddsplast"plupparna" över batteripolerna, och ha de påtryckta när du transporterar batteriet. Om man tappar något av metall som kommer åt båda polerna samtidigt och inte har t.ex. de plastskyden så blir det brasa...
 
OK, vi börjar komma närmare en novis kunskaper... om jag till ex. köper en 26-tummare och köper ett 100 nåt batteri. hur många timmar kan jag då glo på den där dumburken ??
 
Min TV är på 19". Den drar ungefär 50W. Vid 12V innebär det ungefär 4a. med ett batteri på 100 ah kan den drivas i 25 timmar. Är den på 26" drar den sannolikt mer.

Erik
 
Ja, men det där låter ju som om vi har kommit i närheten av en veckoförbrukning inkl, dator, telefon och lite skymningslyse
tack så jättemycket
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.