Altan & uteplats (forum) Annonsera Arkitektritat & extern design (forum) Arkitektur Badrum Badrum (forum) Bastu (forum) Belysning (forum) Bilder Biobränsle (forum) Bloggar Bygga Bygglov (forum) Byggnadsvård (forum) Cookies Ekonomi & Juridik El (forum) El & Teknik Facebook Fasad (forum) Forum Fjärrvärme & gas (forum) Fritidshus (forum) Fråga experten, advokat Fråga experten, arkitekt Fråga experten, byggnadsingenjör Fråga experten, byggnadsvårdare Fråga experten, elingenjör Fråga experten, inredningsarkitekt Fråga experten, plattsättare Fråga experten, trädgårdsdesigner Fråga experten, vvs-konsult Färg, måla & tapetsera (forum) Fönster & dörrar (forum) Försäkringar (forum) Golv (forum) Grund & Mark Grund & markarbeten (forum) Hantverkare (forum) Hemma hos (forum) Hustillverkare (forum) Information & feedback (forum) Inredning (forum) Isolering (forum) Juridik (forum) Kontakta oss Kök (forum) Kök & Inredning Köpa & sälja hus (forum) Köpes & bytes (forum) Länkguiden Lösvirke & timmerhus (forum) Medlemmar Miljö & hälsa (forum) Möbelsnickeri (forum) Nyheter Nyhetsbrev Olja & el (forum) Om Byggahus.se Ordlista Planlösningar (forum) Pool (forum) Priser, kalkyler, fastighetsskatt m m. (forum) Rapportera fel Redax blogg Quiz Referenser hantverkare & entreprenörer (forum) Regler Renovera Småhus, garage, friggebod, m m. (forum) Socialt & projekt (forum) Solvärme & vindkraft (forum) Start Stenhus (forum) Säljes & skänkes (forum) Tak & vind (forum) Teknik (forum) Tillbyggnad (forum) Tipsa redaktionen Tomt & Trädgård Tomter (forum) Träd, buskar, häckar & gräsmattor (forum) Trädgård allmänt (forum) Trädgårdsmaskiner (forum) Tvättstuga (forum) Vatten & avlopp (forum) Ventilation (forum) Verktyg, maskiner & fordon (forum) Vitvaror (forum) Värme Värme allmänt (forum) Värmepumpar (forum) Växthus (forum) Wiki Övriga diskussioner (forum)
Skriv svar Nytt ämne
  1.    länk #1
    Glufsglufss avatar
    Gudfader Medlem: Mar 2010
    Län: Uppsala
    Inlägg: 4 315

    Värmepumpar

    Tänkte på artikeln på siten om trasiga VP osv lite.
    Jag upplever det som att det är en sak som folk brukar vara duktiga på att anlita yrkesfolk till när det ska installeras men tydligen så var visst felaktiga hemmapul ett stort problem.

    Hur ser det ut i era hemtrakter, yrkesfolk som lekmän kan svara.

  2.    länk #2
    electrocuteds avatar
    Forumgud Medlem: Jan 2008
    Län: älvsborg
    Inlägg: 2 324

    jag installerar luftvärmepumpar, och stöter ofta på pumpar som folk själva satt upp, där dom inte har en susning om hur det ska göras, och såklart gör fel, och fattar inte att dom har gjort fel, precis som med elinstallationer. det krävs ju kylcertifikat för att jobba med detta, och det är inte en slump för det är lätt att göra fel, och man kan även göra fel på många olika sätt. däremot anser jag att kunskap väger tyngre än certifikat och behörighet, men vanligt folk har inte tillgång till kvävgastub, absolutvacuummeter och 2-stegs vacuumpump.

    sen är alla dessa kinespumpar ett elände, folk köper en punp för 5 lax och tror att den ska funka lika bra som en för 20, befängt!
    kinesprylarna är såklart rena skräpet och ger inte nån vidare besparing.
    lite knepigt att dom har valt en bild på en Mitsubishi Electric i artikeln om krånglande pumpar, då ME och Toshiba leder marknaden, och just ME har nog haft minst reklamationer av alla.
    Senast redigerad av electrocuted 2012-01-30 22:32

  3.    länk #3
    Junior medlem Medlem: May 2010
    Län: östergötland
    Inlägg: 84

    jag installerar luftvärmepumpar, och stöter ofta på pumpar som folk själva satt upp, där dom inte har en susning om hur det ska göras, och såklart gör fel, och fattar inte att dom har gjort fel, precis som med elinstallationer. det krävs ju kylcertifikat för att jobba med detta, och det är inte en slump för det är lätt att göra fel, och man kan även göra fel på många olika sätt. däremot anser jag att kunskap väger tyngre än certifikat och behörighet, men vanligt folk har inte tillgång till kvävgastub, absolutvacuummeter och 2-stegs vacuumpump.

    sen är alla dessa kinespumpar ett elände, folk köper en punp för 5 lax och tror att den ska funka lika bra som en för 20, befängt!
    kinesprylarna är såklart rena skräpet och ger inte nån vidare besparing.
    lite knepigt att dom har valt en bild på en Mitsubishi Electric i artikeln om krånglande pumpar, då ME och Toshiba leder marknaden, och just ME har nog haft minst reklamationer av alla.
    Vadå vacuum sug?? blåser bara ut rören med lite gas sen är det färdigt att starta


    Har tillgång till allt som behövs för att sätta upp pumpar genom min bror.

  4.    länk #4
    Göran.Ws avatar
    Forumgud Medlem: Aug 2007
    Ålder: 44
    Län: skåne Tomelilla
    Inlägg: 1 720

    Man ska inte såga kina pumpar helt tycker jag.
    Köpte en kines för otroliga 3488 kr som värmer mitt garge.
    Efter första vintern var den betald och nu har den gått klander fritt i 4 år och 4 månader.
    Har själv satt ut den och en panasonic pump.
    Den panasonic pumpen jag inte själv satte upp utan en certifierad kyl montör är ute delen byt 2 ggr sen den sattes upp för 5 år sen
    "Ge mig vilken miljögodkänd panna som helst och jag kan elda den så förbannat dåligt så den inte ens skulle bli i närheten av miljögodkänd, det är en konst att elda ved pannor rätt"

  5.    länk #5
    Gudfader Medlem: Dec 2004
    Län: Skåne
    Inlägg: 4 425
    Blogginlägg: 3

    Mina bästa investeringar har varit just "kina-pumpar", dvs billiga sådana med on/off-funktion.

    Den förra för 3500:- höll i fem år och nu satte jag upp en Zimbro från Jula med snabbkopplingar.
    Hade Panasonic Inverter där jag bodde innan och den rasade med jämna mellanrum, hela tiden frekvensomformaren i utedelen som la av och det är kanske inte så konstigt då det satt oskyddade kretskort under plåtkapslingen.
    On/Off-pumpar har ett relä i utedelen så där är inte speciellt mycket som kan rasa.

    /Kent

  6.    länk #6
    Senior medlem Medlem: Feb 2010
    Län: Stockholm
    Inlägg: 598

    De värmepumpar som skadeanmäls är oftast av de dyrare modellerna och några år gamla efter att garantitiden om ca 2 år gått ut. De billigaste Kina-pumparna kommer förmodligen inte med i statistiken eftersom det inte är mödan värt att skadeanmäla mht självrisker, åldersavdrag och i vissa fall hemmapulade modifieringar/förbättringar. De kraftigt ökande elpriserna sedan omkring 2005 har säkert fått många att investera i t.ex. luftvärmepumpar om de har direkt-el innan.

    Luftvärmepumparna har en känslig teknik för nordiska förhållanden med isbildning inuti plus numera oftast avancerad elektronik i utedelen som samtidigt slimmas ner och är egentligen tänkta för A/C. Kräver regelbunden tillsyn om ens det hjälper. Inte så konstigt att skadeanmälningarna ökar. Som tur är börjar det konstrueras luftvärmepumpar särskilt optimerade för värme och för både kallt och fuktigt klimat.

  7.    länk #7
    Forumgud Medlem: Sep 2004
    Inlägg: 3 570

    Att folk gör fel beror nog dels på att de inte ens orkar titta i instruktionerna, och dels att de inte är särskilt bra skrivna.

    Jag har svårt att se vad man kan göra fel om instruktionen är vettigt skriven - säger jag som installerat en Zibro själv för två år sen, genom att låna vacuumpump av en kompis till en kompis.

    Det svåra är väl att motivera sig att skaffa ett seriöst vägg/markfäste... Inomhusdelen sitter snyggt monterad men utomhusdelen står fortfarande fastsatt med spännband på en bänk...

  8.    länk #8
    Fullvärdig medlem Medlem: Aug 2009
    Län: Västragötaland
    Inlägg: 140

    Vi har inte installerat vår NIBE själva. Trots detta så har vi bytt ut den helt en gång och fått lagat den en gång på 11 år... Men det är förmodligen kvalitet som vilken billig kina-skit som helst.

  9.    länk #9
    electrocuteds avatar
    Forumgud Medlem: Jan 2008
    Län: älvsborg
    Inlägg: 2 324

    Vadå vacuum sug?? blåser bara ut rören med lite gas sen är det färdigt att starta


    Har tillgång till allt som behövs för att sätta upp pumpar genom min bror.
    slapp inställning som hör hemma i mindre nogräknade länder....
    men om det var ett skämt så är du förlåten
    Senast redigerad av electrocuted 2012-02-02 22:14

  10.    länk #10
    mycke_nus avatar
    Gudfader Medlem: Feb 2008
    Län: Gotland
    Inlägg: 7 287

    Installerade en Panasonic LLVP själv, fick hjälp med vakuumpump och koning första gången, har sedan lånat vid behov.

    Bytte utedel och fläkten i innedelen själv. Allt material gick på garanti, inget tjafs.

    Den stora 15 kW NIBEn som till senare dimensionerade och installerade jag också själv, förutom rörmokeriet. En hel del krångel, men mycket bra support från NIBE, måste jag säga.
    Hempulare. Renoverar Gotlandsgård på heltid.

  11.    länk #11
    Senior medlem Medlem: Dec 2008
    Län: skåne
    Inlägg: 510
    Inloggad
    Finnas gasen redan i utedelen på dessa?
    Jag trodde man vacumpumpade och sen tankade över gas från tub, men det verkar inte stämma baserat på era beskrivningar.

  12.    länk #12
    mycke_nus avatar
    Gudfader Medlem: Feb 2008
    Län: Gotland
    Inlägg: 7 287

    Gasen finns i utedelen. Man vakuumpumpar rören, kollar att det inte läcker, och släpper på gasen.

    Vid demontering kör man först tillbaka gasen till utedelen genom att stänga den ena ventilen och sedan köra kompressorn en stund, varpå man stänger den andra ventilen.
    Hempulare. Renoverar Gotlandsgård på heltid.

  13.    länk #13
    Forumgud Medlem: Sep 2009
    Län: Stockholms
    Inlägg: 2 166

    På luftvärmepumpar brukar gasen finnas förfylld i utedelen så att man vakuumpumpar och sedan öppnar ett par kranar. Eller som mindre nogräknade ibland gör. Öppnar kranen så att rören fylls med gas och sedan snabbt drar åt tätningarna.

  14.    länk #14
    MMR
    Senior medlem Medlem: May 2006
    Ålder: 36
    Län: Skåne
    Inlägg: 1 036

    När det gäller luft-vatten är det däremot mer vanligt att man använder vattnet från tanken som bärare mellan inne och utedelen, så därför räcker det med "vanlig" vvs och elkunskap för den installationen.

  15.    länk #15
    Fullvärdig medlem Medlem: Jun 2008
    Län: Västra Götaland
    Inlägg: 314
    Inloggad

    Flytta Luft-luft-pump

    Läser med intresse om hur svårt det verkar vara... Är själv av uppfattningen att saker ofta inte är så svåra när man väl tar tag i dem själv!

    Skall montera ner vår L/L-pump (huset skall rivas) och kommer troligen i framtiden att sälja den. Men under byggtiden tänkte jag värma upp byggbarack/husvagn med den.
    Den skall således bara flyttas en bit. Från gamla byggnaden kan jag nästan riva allt runt den utan att koppla isär en enda slang, men kanske blir svårare när jag ska montera in den på en byggbarack.

    Hur gör man detta enklast? El är inga problem, utan det är rör/slang-biten som jag funderar över.
    Klicka på bilden för en större version

Namn:	utedel.jpg
Visningar:	13
Storlek:	72.5 KB
ID:	57168  

    Klicka på bilden för en större version

Namn:	innedel.jpg
Visningar:	13
Storlek:	49.6 KB
ID:	57169  


Om detta ämne

Users Browsing this Thread

Just nu läser 1 personer det här ämnet. (0 medlemmar och 1 gäster)

annons

annons

annons

annons

Senast bloggat
igår 21:29
Heidi Mikalsen
22 maj 15:42
Marlene Eskilsson
19 maj 09:42
Heidi Mikalsen
19 maj 04:01
K_arlstrom
19 maj 03:09
K_arlstrom
Annons