Nykomling
Medlem: Jul 2011
Län: Stockholm (12,1 %)
Inlägg: 9
Dimmer till elektronisk trafo fungerar inte?
Hej!
Jag har låtit installera en 12V-skena (Belid, http://www.belid.se/skensystem-/skenor-.html) att ha två hängande lampor i (12V, 60W). Till skenan är en elektronisk trafo på 150W kopplad (http://www.belid.se/skensystem-/transformatorer-.html). Enligt elaffären ska trafon kunna dimmas, så till detta är en elektronisk dimmer (http://www.eldirekt.se/dimmer/trend/eljo-trend-dimmer) kopplad. Tyvärr så funkar inte detta, och lamporna lyser inte oavsett hur jag dimmar. Jag försökte mäta spänningen dels i skenan och dels innan trafon, men det var ingen spänning på nåt av ställena. Dock har jag hört att det kan vara problematiskt att mäta spänning efter en elektronisk dimmer med en enkel mätare pga sinusvågen hackas på nåt sätt, osäker på detta dock... Nån som har förslag på hur man ska gå vidare med felsökningen?
Forumgud
Medlem: Sep 2009
Län: Stockholms
Inlägg: 2 166
Har du provat utan dimmern? Fungerar det då så vet du att transformatorn fungerar. Om du har ett billigt mätinstrument får du mycket riktigt felaktiga mätvärden om du mäter efter en dimmer. Du får dock utslag på instrumentet om det finns spänning. Visar instrumentet 0 volt så kan du lita på resultatet.
Moderator
Medlem: Feb 2005
Län: Stockholm
Inlägg: 16 525 Inloggad
Hur har du kopplat in dimmern då? Och har du någon spänning fram till dimmern? I många dimmers finns det en glasrörsäkring som är åtkomlig från fronten (bakom ramen).
Om du har gjort någon felkoppling så kan du antingen ha bränt säkringen eller dimmern.
Med dimmern någorlunda uppdimmad så skall ditt instrument kunna mäta att det finns spänning, däremot blir det väldigt dålig nogrannhet på värdet pga. fel form på växelspänningen. För korrekt mätning måste man ha ett instrument som kan mäta TrueRMS, de brukar vara avsevärt dyrare än "vanliga" multimetrar. Men som sagt för felsökning duger ett enklare instrument.