Jag hade tänkt mig att bygga en julgran av armeringsjärn med led slingor som blinkar i olika ordning.

jag hade tänkt använda reläer och min microprocessor. men problemet är att jag inte har full pejling på dessa saker(säg inte att jag inte ska göra det, jag vet att det kan gå snett).

Slingorna är på 24v var hade tänkt ha 4 st dom är på max 10 w var.

för att sumera då. vad ska jag använda för reläer och hur ska dom kopplas?
 
Vad ger ditt styrsystem för spänning & max ström på utgångarna?
 
Klick-klick-klick. Eller med andra ord, använd inte relä. Du kan koppla transistorer så att mikroprocessorns 5 volt kan styra 24 volt. Typ att du sätter slingan där fläkten sitter i denna koppling och byter 12V mot 24V.

wallfan_0.png
 
ajdå det där var väldigt mycket mer komplicerat en vad jag hade tänkt mig. det finns altså inget enklare sätt? :) men tack för ett snabbt svar. dock kanske det inte är så svårt som det ser ut. så du kanske kan förklara vad som är vad? :P vissa delar ser jag vad det är men utöver det är jag helt lost.
 
Om det är växelspänning till ljusslingorna så kan man annars använda triac'ar.

Vad har du för "mikroprocessor"? Jag antar att det är ett färdigt kort, eller?
 
Det är ett färdigt kort. processorn heter p16f690 och jag köpte den på http://www.kjell.com/ och om du söker på "87814" så kommer mitt kort upp. och vad jag kan förstå från min transformator till slingorna så är det ac.
 
Ja det är ju en del extra funktioner i det schemat. Det viktiga är MCU:n 12F675, en släkting till din 16F690. C2 används för att minska risken för störningar. R1, R2, R3, R5 kan du skippa. R4 är fläkten (ingen korrekt symbol), alltså lasten. Denna kan bytas ut på ledslingan (förutsatt att det är DC som nämns ovan). D1 skyddar mot backspänningar, behövs inte för slingan. C3 och C4 jämnar ut spänningen. R6 håller reset på MCU:n mot plus (kopplas den till jord startar processorn om). Q1 är en Mosfet-transistor som styr strömmen. Genom att lasten kopplas mot plus kan plusspänningen vara högre än de 5 volt processorn vill ha, dessa 5 volt ordnas mha voltregulatorn IC2, 7805.
 
Gå till skroten och köp en gammal fördelare
 
vart skulle man kunna hitta info om fördelare. jag har letat en massa på google men det enda som kommer upp är bil fördelare(vad det nu är). och sen om man åker till skroten hur troligt är det att dom har en sådan liggandess?
 
C
Ärligt talat, jag vill inte vara elak, men vet du inte vad en bilfördelare är kanske det är läge att börja från grunden om du vill lära dig el och elektronik, istället för att dra till med ett mer komplicerat projekt, det första du gör?
 
Det är bil fördelare jag menar, den är till för att skicka ut ström till tändstiften i sekvens (en i taget) så den har en ingång och 4 utgångar alt. 6 eller 8 st
Dock behöver du en motor (liten hobby elmotor) el. liknande för att få snurr på fördelaren som normalt drivs av bensinmotorn.
 
C
Hm, då får man nog förlänga kontaktblecken, annars kommer slingorna bara blinka till en i taget med lite mellanrum..
 
okej okej. men det skulle helt enkelt funka med reläer men det enda som skulle vara dåligt är att det skulle klicka?
 
Fördelaridén är ingen större höjdare.
Det är inte fysisk kontakt i en fördelare, blir lite svårt med svagspänning.
Avståndet mellan rotor och kontaktbleck är väl någon mm iaf.
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.