Junior medlem
Medlem: Sep 2007
Län: Uppsala
Inlägg: 53
Hur fixa klack för pelare mot garagegolv?
Jag ska ersätta en bärande innervägg i garaget med en limträbalk, med pelarupplag mot garagegolvet (obehandlat betonggolv, Leca-kantelement). Jag vill inte ha pelaren direkt mot golvet utan vill ha den stående på någon form av klack (plus syllpapp eller motsvarande såklart).
Hur går jag bäst till väga för att få till klacken? Gjuta? Med vad? Armering? Förbehandling av ytan under pågjutning?
Nykomling
Medlem: Feb 2009
Län: V:a Götaland
Inlägg: 49
Hur mycket vill du ha upp den då? Syllpapp eller plast är väl enklast. Du ska väl inte ha vatten stående på golvet?
Om du nu bara behöver lite så varför inte plastdistanser?
Forma och gjuta med någon stålfiberarmeradbetong alternativt fiberspackel?
Junior medlem
Medlem: Sep 2007
Län: Uppsala
Inlägg: 53
Det är som sagt ett garagegolv, så det kommer vara blött på golvet till och från. Jag kommer även behöva göra något åt ytfinishen så småningom (flytspackla eller liknande) då jag har varit tvungen att bila bort ett gammalt uppspacklat fall runt väggarna.
Några centimeter skulle jag vilja komma upp från golvnivån.
Forma och gjuta är vad jag spontant har tänkt mig. Ville mest kasta ut frågan först för att se om det ramlar in nåt bra tips/pekpinne/varning först.
Senior medlem
Medlem: Jun 2010
Län: Örebro
Inlägg: 929
Jag tror inte man ska använda spackel. Gör en form och fyll med expanderbetong. Det använder man till att undergjuta pelare i stora industrihallar, så det håller för dig också. För säkerhetsskull kan du slå ner en expander en bit in i varje hörn ner i befintlig platta. Borra samtidigt ner en 16mm gängstång i mitten som du kan borra motsvarande hål i pelaren för att hålla fast den samma.