Har nyligen rivit ner kakel i köket och den satte upp en fight, ville inte ner. Därför är det nu hål och gropar i lättbetongen som behöver lagas, de djupaste ca 1,5 cm, ganska stora i diameter. Frågan är hur? Räcker det med att bredspackla och sedan lägga fix direkt på? Ringde butiken där det nya kallet ska köpas (ska upp kristallmosaik) och de hävdade: först primer, sen bredspackel, sen fix, sen mosaik, men det låter lite bakvänt. Behövs primer och vad gör den?
Har även en vägg som är vanlig betong där det ska sättas upp men den är inte särskilt sårad, så hoppas det räcker med bredspackel där?
Så frågan är alltså, hur är det bäst att preparera främst lättbetongen så att mosaiken sitter bra?
Jättetacksam för svar!
Stina
Moderator
Medlem: Feb 2005
Län: Stockholm
Inlägg: 16 525
Jo primer gör att spacklet fäster bra. OCH observera det är inte vanligt väggspackel du skall använda utan någon form av betongspackel. Det finns gipsbruk och "gipsfiller" som egentligen används för att fylla stora håligheter i gipsskivor som jag tror funkar också. Men alltså inget vanligt väggspackel eller liknande.
I princip så kan man spackla med fix också (tror det gäller alla fabrikat av fix).
Ofta behöver man inte spackla hål före kakling, så låänge inte hålen är så stora att plattorna hammnar på olika höjd i hålet. Själva hålet blir ju fyllt med fix ändå. Men iom. att det är mosaik så låter det för stort med hål i 1,5 cm klassen.
En av funktionerna för en primer är att den i någon mån tätar ytan så att den inte suger vatten. Efterssom spacklet (av rätt sort) behöver sitt vatten för att "brinna" så gäller det att vattnet inte sugs in i ytan, då kan det bli ett mikroskopiskt tjockt lager spackel som aldrig härdar just i övergången till betong/lättbetong, spacklet lossnar då lätt.
Är det mindre ojämnheter tar du det med fixet är det enorma ojämnheter är det nog bäst att putsa hela väggen med mur/putsbruk som finns i säckar färdigblandat.
Så hur du än gör så är det bara att hiva fram stålskånskan