En plåtfirma håller på att lägga om vårt tak med bandat plåt i aluzink. Utöver taket ska även en balkong beklädas med bandat plåttak i Aluzink. Under balkongen finns del av vardagsrummet. Huset är i s.k. funkisstil och är från 1937.
Vår balkong är ca 6 kvm och frågan är nu vad vi ska använda för material och lösning för att få en bra användbar balkong. Trallen får inte bygga så mycket i höjd för då får vi inte upp vår balkongdörr. Hört att tryckimpregnerat virke inte funkar så bra ihop med aluzink.
Balkongen har en mindre lutning som ev bör "byggas" bort. Runt balkongen har vi tänkt att behålla ett äldre räcke i smide. Vore oerhört tacksam om någon har några idéer eller uppslag hur jag kan få det bra. Någon som gjort något liknande? Bilder/ritningar mottages tacksamt.