Håller på med ett bygge här hemma och har lite funderingar om ankarmassa.
Har några tuber med biltemas ankarmassa och undrar nu om det härdar även i denna vinterkyla vi fått. Någon som har erfarenhet här med användning av ankarmassa vid minusgrader och vad är lägstatemperaturen för sådant isåfall? Om det nu inte fungerar med biltemas, vilken sort bör man då ta istället?
Det står vissa härdningstider på tuberna jag har men det står inget om härdning vid minusgrader, eller om det ens fungerar.
Secretsavage, du kan med framgång använda den ankarmassa du redan har. Om det inte är ett kommersiellt bygge (vilket jag inte tror) och du ska bara göra enstaka infästningar kan du provisoriskt hänga upp en värmefläkt med utblås mot hålet som ska fyllas med ankarmassa. Låt fläkten gå ett par minuter, och fyll sedan det med ankarmassa och bult/gängstång. Låt sedan fläkten gå den tid det tar för ankarmassan att härda i rumstemperatur (står på tuben).