2 672 läst ·
5 svar
3k läst
5 svar
Ny fråga om råspont i tak
Håller på att sätta råspont i ett innertak. Nu börjar jag närma mig slutet och det är dags att sätta dit den sista brädan. Man vill ju att den ska hamna så nära väggen som möjligt, så att det inte blir en stor glipa där. Men hur fasen får man dit den? Det måste vara jättesvårt att passa in not och fjäder när man inte kan trycka ihop dem med någon kraft, väggen är ju liksom i vägen.
Tack på förhand
Tack på förhand
Nu är jag bara amatör. Ta en kofot och pressa in sista brädan, jag tror att det är omöjligt att undvika att få en glipa närmast väggen, men du skall kanske ha någon form av taklist? Vanligtvis så måste man väl klyva sista brädan, om du då bara får en smal bräda på slutet, slå ihop den med den "hela" brädan och spika upp 1½ bräda.
Man skär bort den undre noten på sista brädan, precis som när man lägger golv.
Alfons_Helikopter. Det var ju ett fint tips, har jag aldrig provat. Då är det ju bara att lägga dit brädan och spika. Låter som att du är professionell, de brukar ju kunna genvägarna
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden