Tänkte mura upp en pool. Jag har grävt undan en massa jord i en slänt och gjutit en betongplatta. Tillsvidare har jag ställt mitt spabad på plattan, men jag tänkte bygga pool där nästa vår. Enligt byggnadsnämden behöver man inte söka bygglov för markpool, men min pool kommer delvis vara gömd under jord och delvis ovanmark eftersom jag grävt ur en slänt. Vad gäller för murad ovanmark pool. Behöver man bygglov för sådan?
/CC
 
I princip så borde du ha behövt marklov för att gräva ur slänten. Att det sedan kommer dit en pool kanske har mindre betydelse.
 
Hemmakatten
chris47 har lagt in samma fråga under delforumet "Pool" där bl.a. jag har svarat. Det är aldrig bra att skriva samma fråga på fler ställen, blir lätt konstigt då. Vore bra om moderator kunde slå ihop inläggen.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.