Vi har (nästan) köpte ett 70-talshus, som i det stora hela verkar vara i bra skick. Besiktningsmannen hade dock ett påpekande gällande golvbrunnen i badrummet. Då badrummet renoverades på tidigt 90-tal så lät de den gamla gjutjärnsbrunnen vara kvar. Så gjorde man kanske då, men nu rekommenderas man ju att byta golvbrunn i samband med byte av ytskikt.
Han nämnde även att försäkringsbolagen kan ha åsikter om gjutgärnsgolvbrunnen.
Enligt besiktningsmannen ser allt egentligen bra ut vid golvbrunnen, man att man helt enkelt inte gör så numera.
Är det någon som vet hur försäkringsbolagen agerar i sådana här fall? Kan de börja "krångla" vid nytecknande av hemförsäkring på grund av detta?
 
Ring och fråga. I samband med att jag nytecknade försäkring för 9 år sedan så var försäkringsbolaget ute och besiktigade. De hade då ingen anmärkning eller reservation på att det var gjutjärnsbrunn i badrummet. Badrummet var iofs betydligt äldre än från 1990. Numer är brunn och hela badrummet dock utbytta. När jag rev upp så visade det sig att brunnen var i mycket bra skick, däremot så var de liggande gjutjärnsrören från brunn och handfat i ett så bedrövligt skick att det var rena turen att de fortfarande höll tätt.

Tompa
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.